„Kartais man atrodo, kad kova su akne – kova be pabaigos, ypač, kai odos būklė pablogėja. Bet suprantu, kad reikia nepasiduoti ir kovoti toliau“, - sako jau penkerius metus su odos problemomis susidurianti Laura. Prasidėjus egzaminų maratonui, devyniolikmetė sako negalinti ramiai į veidrodį pažiūrėti – stresas dėl mokslų veidą išmargino naujais bėrimais. Aknė – gana dažna odos problema, sukelianti ne tik estetinį, bet ir psichologinį diskomfortą. BENU Sveikos odos instituto ambasadorė Milda Darulienė teigia, kad nors kova su akne gali pareikalauti daug pastangų, šią problemą įmanoma įveikti.
Rūpesčiai dėl aknės šiuo laikotarpiui egzaminams besiruošiantiems abiturientams gali pridėti papildomo streso. Kaip sako Laura, dėl mokslų patiriamas stresas atsispindi ir veide – akivaizdžiai matomas aknės paūmėjimas. Kovodama su šia odos liga, devynioliktmetė nuėjo ilgą ir nelengvą kelią, tačiau kol kas jo pabaigos, anot Lauros, dar nematyti.
„Pirmuosius aknės požymius pastebėjau, būdama septintoje klasėje. Niekada šios problemos pernelyg nemaskuodavau, tačiau ilgainiui pasidarė neramu – spuogų nemažėjo, priešingai, jų vis daugėjo. Iš pradžių įveikti aknę bandžiau įvairiais prausikliais, tačiau norimo efekto nesulaukiau. Lankiausi pas kosmetologus – situacija nesikeitė. Galiausiai nuėjau pas gydytoją dermatologę. Ji išrašė stiprių vaistų, bet jų negėriau dėl galimo šalutinio poveikio. Pagerinti odos būklę man padėjo kai kurių maisto produktų atsisakymas – jau metus laiko nevartoju glitimo, cukraus ir laktozės“, - kokiomis priemonėmis kovojo su akne, pasakoja Laura.
Mergina sako didžiausią odos būklės pagerėjimą pajutusi vasarą, tačiau, prasidėjus mokslo metams, veidą vėl išbėrė nauji spuogai.
„Manau, kad viena pagrindinių priežasčių, kodėl mane vargina aknė, gali būti stresas. Ir dabar, ruošdamasi egzaminams, ant veido matau vis iškylančių naujų bėrimų. Būna dienų, kad dėl to jaučiuosi negraži, jausmas tikrai nėra malonus. Tačiau žinau, kad taip nėra, ir mokausi save priimti tokią, kokia esu. Suprantu, kad aknė – tik etapas, ir labai laukiu, kada šis etapas praeis“, - savo istorija dalinasi Laura.
Vaistininkė: kovoje su akne reikia ir laiko, ir kantrybės
Aknė – gana dažna odos problema, kuri sukelia ne tik estetinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Tai plauko folikulo riebalinės liaukos uždegiminė lėtinė liga. Nors dažniausiai ji pasireiškia paaugliams, tačiau tai nėra tik jaunuolių liga – ji gali pasitaikyti ir vyresniame amžiuje.
„Aknės atsiradimą veikia vidiniai biologiniai procesai, kuriuos lemia tokie veiksniai kaip genetika, hormonų disbalansas, stresas, riebalų sintezės pokyčiai, taip pat netinkama mityba, naudojama kosmetika ar vartojami vaistai. Todėl, kovojant su akne, svarbu įvertinti galimas jos atsiradimo priežastis ir, jei įmanoma, jas panaikinti ar vengti. Kai odą vargina inkštirai ir spuogai, situaciją dar labiau pabloginti gali aukštą glikeminį indeksą turintis maistas (nesveikas maistas), pieno produktai, stresas, pernelyg šiurkštus odos prausimas, intensyvus sportas, pirtis, tiesioginiai saulės spinduliai, netinkamos veido odos priežiūros priemonės ir kosmetika“, - sako BENU Sveikos odos instituto ambasadorė Milda Darulienė.
Kaip žinoti, ar iškylantys spuogai tėra paprastas bėrimas, ar tai pirmieji aknės požymiai? Vaistininkė sako, kad paprastas bėrimas dažniausiai gana greitai ir savaime praeina. Aknę įveikti nėra taip paprasta – net ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus, efekto gali tekti laukti 4-6 savaites. Be to, aknė gali paūmėti, iš lengvesnės formos pereiti į sunkesnę.
„Lengvai aknės formai būdingi atviri arba uždari komedonai – aknės bėrimai juodomis arba baltomis viršūnėlėmis. Tai dažniausiai pasitaikantis aknės požymis, kurį nesunku palaikyti ir paprastu bėrimu. Esant sunkesnei aknės formai, vargina papulės – rausvi odos nelygumai; pustulės (arba pūlinukai) – uždegiminės aknės požymis, pasireiškiantis smulkiais bėrimais pūlinga gelsva viršūnėle; mazgeliai ir mazgai – gilesni odos bėrimai, arba giluminiai spuogai; ir cistos – dažniausiai pūlingo skysčio pripildytos ertmės. Gyjant mazgeliams ir cistoms, odoje gali likti randai“, - su skirtingos formos akne supažindina M. Darulienė.
Specialistė primena, kad, sergant akne, negalima spaudyti spuogų ir inkštirų, visada vakare reikėtų nusivalyti makiažą, vengti odos poras kemšančių kosmetikos priemonių.
Ir pasveikus būtina dermatologinė odos priežiūra
Susiduriant su bet kokios formos akne, labai svarbi odos higiena. Nors aknė nėra nešvarios odos pasekmė, tačiau, rūpinantis higiena specialiai į aknę linkusiai odai skirtomis priemonėmis, neleisite odos poroms užsikimšti, suaktyvėti riebalinių liaukų veiklai ir uždegiminiams procesams.
„Susidūrus su akne, jokiu būdu negalima užsiimti savigyda ar kliautis draugių patarimais. Kiekvienas turime individualią odą su jos poreikiais, todėl, jei vargina lengvos formos aknė, galima pasikonsultuoti su vaistininku ar kosmetikos konsultantu, kuris patars, kokias odos priežiūros priemones naudoti. Gali pasiūlyti nemokamai išsitirti odą specialiu odos analizatoriumi, padėsiančiu įvertinti odos būklę. Varginant sunkesnės formos aknei, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją dermatologą, kuris paskirs gydymą ir vaistus“, - pataria BENU Sveikos odos instituto ambasadorė.
Aknė gali būti gydoma keliais būdais:
M. Darulienė pabrėžia, kad, siekiant ilgalaikių rezultatų, ir pasveikus nuo aknės svarbu tinkamai rūpintis savo oda. Aknė yra atsinaujinti linkusi odos būklė, todėl dermatologinė odos priežiūra turi tapti kasdieniu įpročiu. Būtent tinkama ir atidi odos priežiūra yra ta meilė, kurią galite suteikti savo odai.
Vidutiniškai per savo gyvenimą žmogus atsako į 45228 telefono skambučius
Kitas faktas
Komentarai