Kam tinka actas?

Kam tinka actas?

Actas – ne tik salotų pagardas. Jo panaudojimo būdų yra daug daugiau! Dalinamės keliais patarimais, padėsiančiais palengvinti jūsų gyvenimą!
 

 • Nuo spuogų. Šaukštelį druskos sumaišykite su 3 šaukšteliais acto. Pamirkykite į skystį vatos diskelį ir juo patrinkite spuogus. Po pusvalandžio nuplaukite veidą drungnu vandeniu.
 • Vamzdžių valymui. Periodiškai (net jeigu vamzdžiai ir neužsikimšę) paberkite sodos ir užpilkite actu. Palikite pusvalandžiui ar valandai ir nuplaukite vandeniu. Galite supilti ir virdulį verdančio vandens - vamzdžiai neužsikimš ir nereikės pirkti brangių priemonių ar papurtyti piniginės santechniko paslaugoms.
 • Puodų ir keptuvių valymui. Pridegė nerūdijančio plieno puodas ar keptuvė? Pabarstykite sodos, minutėlę pakaitinkite ant ugnies ir įpilkite acto. Dar šiek tiek viską pakaitinkite - visi pridegę maisto likučiai atšoks ir nereiks nuobodžiai trinti kempine.
 • Nuo piktžolių. Jeigu prie namo ar sodyboje yra grįstas takelis, greičiausiai atsibosta kovoti su tarp plytelių ar akmenėlių tarpuose vis želiančiomis piktžolėmis. Į butelį su purkštuku pripilkite acto ir periodiškai tas žoles nupurkškite – jos greitai nudžius.
 • Actas ir gyvūnų priežiūra. Kates ir šunis dažnai kankina niežinčios ir apnašomis apsitraukusios ausys, ypač jei auginate tokį keturkojį nulėpusiomis ausimis kaip retriveris. Praskieskite actą santykiu 1:4 ir leiskite mišiniui susigerti į audinio skiautę. Tada šiuo skudurėliu išvalykite augintinio ausų vidų.
 • Katėms atbaidyti. Jeigu po jūsų sodą slankioja katės, užpilkite acto mėgstamiausiose jų tualeto vietose – katėms labai nepatinka acto kvapas!
 • Actas ir indų plovimas. Actas jūsų indaplovėje gali atlikti dvi puikias funkcijas. Pirma, jis gali būti naudojamas kaip pigi ir efektyvi skalavimo priemonė, suteikianti spindesnio jūsų stiklinėms, lėkštėms ir kitiems indams. Antra, jis gali padėti išplauti pačią indaplovę. Kartą per metus (ar dažniau, jei jūsų vanduo kietas) supilkite puodelį acto į tuščią indaplovę ir paleiskite trumpąjį plovimo režimą. Actas ištirpdys susikaupusias kalkes ir muilo sankaupas, kurios gali gadinti indaplovės mechanizmus.
 • Actas ir automobilio priežiūra. Actą galite naudoti automobilio stiklams plauti ir nemaloniems kvapams automobilio salone pašalinti. Norėdami, kad jūsų priekinis stiklas spindėtų, acto netgi galite įpilti į langų valymo bakelį. Žiemos metu galite plauti stiklus praskiestu actu, kad jie neužšaltų. Taip pat actu galite nuvalyti ir pasenusius lipdukus nuo buferio ar kitų paviršių. Tam naudokite neskiestą actą ir, jei reikės, pakartokite valymą kelis kartus.
 • Actas ir skintos gėlės. Žmonės yra prasimanę daugybę būdų, kaip prailginti skintų gėlių gyvenimą. Įpilkite į vandenį kelis šaukštus acto ir įberkite šiek tiek cukraus.
 • Kvapų neutralizatorius. Jeigu eksperimentai virtuvėje pasibaigė bjauriu degėsių kvapu, atskirame inde užvirinkite šiek tiek acto - virdamas jis sugers kvapus, o paties acto kvapas išsisklaidys labai greitai. Puikiausiai veikia ir dubenėlis su actu - jį tereikia pastatyti kambaryje, kuriame tvyro nemalonus kvapas, po dienos kvapo neliks! Idealiai tinka, jeigu patalpoje buvo prirūkyta.
 • Dėmių valiklis. Actu galima valyti ant rūbų atsiradusias dėmes. Apibarstykite jas soda ir apipurkškite ar pašlakstykite actu. Tegul viskas paburbuliuoja. Tuomet drabužį paprastai išskalbkite.
 • Actas ir keraminių plytelių valymas. Dauguma žmonių, pamatę nešvarias keramines plyteles ar jų tarpų glaistą, griebiasi baliklio. Tačiau actas ne tik efektyviai nuvalo ir išbalina plyteles bei jų tarpus, bet ir yra daug saugesnis negu chloro turinčios priemonės (ypač tuose namuose, kurie nėra prisijungę prie miesto kanalizacijos sistemos ir turi nuosavus kanalizacijos šulinius, į kuriuos balikliai niekada neturėtų patekti). Virtuvėje ar vonioje tiesiog apipurškite neskiestu actu plyteles bei jų tarpus ir palikite įsigerti mažiausiai vieną valandą. Po to nušveiskite paviršių kempine.
 • Actas ir skalbiniai. Skalbiant actą galima panaudoti tiek daug būdų, jog dažnai jo butelis net laikomas vonios kambaryje šalia kitų priemonių. Keletas šaukštų acto puikiausiai suminkštins audinius, dėl kvapo tikrai nereikia jaudintis - drabužiams išdžiūvus kvapo neliks. Tai ideali priemonė, kuri, beje, nesukelia jokios alergijos. Norėdami iš audinių pašalinti garstyčių, pomidorų padažo, žolės ar pažastų prakaito dėmes, prieš skalbiant suvilgykite išsitepusias vietas actu. Mirkymas acte padės sugrąžinti drabužiams baltumą. Be to, į skalbimo mašinos skalavimo skyrių įpiltas actas suardys skalbimo priemonės likučius ir jūsų skalbiniai bus gaivesni bei minkštesni.
 • Actas taip pat pašalina pelėsių kvapą iš drėgnų rankšluosčių. Jei skalbiate drabužius skalbimo mašina, pakanka vieno puodelio acto. Pastaba: nemaišykite acto su chloro balikliu! Šioms medžiagoms sureagavus, gali išsiskirti nuodingos chloro dujos!
 • Actas ir virtuvės valymas. Praskiestu actu maždaug kartą per mėnesį išvalykite kavos aparatą . Acto ir druskos mišiniu galite nušveisti nerūdijančio plieno puodus bei įrankius ir sidabrą su priemaišomis. Neskiestas actas gerai dezinfekuoja pjaustymo lenteles, ypač medines. Norėdami išvalyti mikrobangų krosnelę, tiesiog įpilkite į vandens dubenį šiek tiek acto ir kelias minutes jį pašildykite: po to lengvai nuvalysite priskretusius nešvarumus.
 • Actas ir kalkės. Jei jūsų unitazas, dušas ar praustuvė nuo kieto vandens pasidengė kalkių sluoksniu, actas jį nuvalys. Actas tinka bet kokiems daiktams valyti, jeigu jie užkalkėja nuo kieto vandens – lygintuvams, virduliams, dušo galvutėms, vandens maišytuvams ir kt. Tiesiog įpilkite acto į vidų arba valykite į actą pamerktu skudurėliu ir kalkės ištirps.
 • Plaukams. Jeigu turite pleiskanų, actas gali būti vienas iš išsigelbėjimo būdų. Išsitrinkusios galvą šampūnu perpilkite plaukus stikline acto, po to išskalaukite vandeniu. Jeigu baiminatės dėl kvapo, į šiltą vandenį įmeskite kelias kardamono „dėžutes", palaukite, kol vanduo pritrauks kardamono kvapo ir perskalaukite juo plaukus.
 • Gėlių auginimui. Jeigu dievinate azalijas, rododendrus arba gardenijas, bet jūsų namų dirvožemis nėra pakankamai rūgštingas, galite situaciją pagerinti gėles kartais palaistydami 1 puodelio acto ir 4 litrų vandens mišiniu.
 • Augintinių balutės. Actas - puiki priemonė panaikinti naminių gyvūnų šlapimo kvapą ir dėmes nuo kilimų. Valykite balutes mišiniu, kuriame lygiomis dalimis sumaišykite actą ir šaltą vandenį. Kelis kartus sudrėkinkite dėmę ir po to gerai perskalaukite.
 • Burnos ir gerklės skalavimui. Jei norite pašalinti nemalonų burnos kvapą, išskalaukite burną tokiu mišiniu: 1 šaukštelis druskos, 2 šaukšteliai acto ir 1 stiklinė šilto vandens.
 • Naminis odos kremas. Sumaišykite 1 šaukštelį obuolių acto ir 2 puodelius vandens. Į gautą mišinį mirkykite vatos diskelį ir įtrinkite savo odą kasdien – tai bus tarsi naminis odos kremas.
 • Prieš nagų lakavimą. Prieš darydami manikiūrą namuose, keletą minučių pamirkykite nagus acte. Tai leis pašalinti ant jų paviršiaus esančius nešvarumus.
 • Gerklės gydymui. Skalaukite gerklę bent tris kartus per dieną baltuoju actu – tai padės įveikti gerklės skausmą ir perštėjimą.
 • Nuo mėlynių. Jei norite išvengti mėlynių atsiradimo, sumuštą vietą paprasčiausiai patrinkite acte pamirkytu vatos tamponu.
 • Actas ir namų valymas. Actas yra vienas populiariausių pasaulyje universalių ekologiškų valiklių, kurį galima panaudoti įvairiems tikslams. Praskiestas actas puikiai nuvalys langus, medinį parketą, kilimų dėmes, židinio koklius, dušo užuolaidas, baldų apmušalus, čiužinius, medinius baldus (maišant su alyvuogių aliejumi), stiklo dirbinius. Iš esmės viską, kas yra jūsų namuose, galima nuvalyti actu. Pastaba: vienintelė išimtis yra marmuras ir kiti akmens paviršiai. Acto rūgštis gali visam laikui pažeisti jų paviršių, todėl acto jiems nenaudokite.
 • Lipdukų ir etikečių nulipinimui. Pasaugokite savo nagus – visus lipdukus ar etiketes galima nuplėšti naudojant actą. Tiesiog patrinkite acte pamirkytu skudurėliu, plaukite, kol actas įsigers - lipdukas turėtų lengvai nusilupti.
 • Dažytiems plaukams. Sumaišykite 1 puodelį baltojo acto ir 2 puodelius šalto vandens – šis mišinys leis dažytiems plaukams ilgiau išsaugoti savo spalvą.
 • Nuo drabužių raukšlių. Jei norite išlyginti drabužių raukšles, apipurkškite juos acto ir vandens mišiniu (santykiu 1:3).
 • Sidabrui blizginti. Sumaišykite pusę puodelio  baltojo acto ir 2 šaukštus kepimo miltelių. Sidabro dirbinius palikite šiame mišinyje bent keletą valandų, išėmę nuvalykite ir išdžiovinkite.

Komentarai (1)

Kandis 2015-04-29 00:23
Dar nuo kandžių padeda. Spinteles, kuriose radote kandžių, išvalykit su actu (dar rekomenduojama levandų maišeliai)