Kur nors išvažiuodami, žmonės palieka pilnus produktų šaldytuvus ir naiviai tikisi, kad per savaitėlę ar dvi su maisto atsargomis nieko baisaus nenutiks. Deja, toks požiūris gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Europos mokslininkai, tirdami šaldytuvus su „no frost“ sistema, apskaičiavo: vien ištraukiamose lentynose, skirtose laikyti vaisius ir daržoves, kenksmingųjų bakterijų skaičius 750 kartų viršija leistiną normą. Tai reiškia, kad maistas jau po kelių dienų gali virsti nuodu.
Skrandžio veiklos sutrikimai – tai negalia, kurią paprastai diagnozuojame ir bandome išsigydyti patys. Kokie mitai apie apsinuodijimą maistu paplitę labiausiai?
Pirmas mitas. Jeigu produktas sugedęs, apsinuodys visi, kurie jį valgys
Netiesa. Ar pasireikš apsinuodijimo simptomai, ir ar jie bus stiprūs, priklauso nuo mikrobų rūšies, produkto „užnuodijimo“ lygio ir organizo atsparumo infekcijai. Pavyzdžiui, sugedusiais pieno produktais apsinuodys greičiausiai visi darželio vaikai, o pavojingų sveikatai jersinijų gali būti tik ant vieno kopūsto lapo (visi kiti bus sveiki).
Antras mitas. Jeigu nešviežią produktą užsigersite alkoholiu, apsinuodijimo nebus
Netiesa. Daugeliu atvejų tai daryti yra visiškai beprasmiška. Tokia „dezinfekcija“ visų į virškinamąjį traktą patekusių mikrobų neįveiks – labiau tikėtina, kad tiesiog apsinuodysite alkoholiu. Na, o jeigu apsinuodijimą sukelia ne mikrobai, o cheminiai junginiai (pavyzdžiui, nitratai), spiritas tik pablogins padėtį, kadangi apsinuodijimas ir apgirtimas sveikatai kelia daug didesnę grėsmę, negu vien tik apsinuodijimas.
Trečias mitas. Jeigu pykina, reikia kuo greičiau sukelti vėmimą
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai