Trombocitopenija

Kraujo ir limfos
Apibrėžimas
Trombocitopenija – tai laikinas ar pastovus trombocitų (kraujo plokštelių) kiekio sumažėjimas kraujyje. Ji pasireiškia polinkiu kraujuoti.
Priežastys
Trombocitų skaičius kraujyje gali sumažėti kuomet kaulų čiulpuose sutrinka trombocitų gamyba, dideli trombocitų kiekiai suardomi blužnyje, yra padidėjęs trombocitų suvartojimas ar padidėjusi trombocitų destrukcija.

Kaulų čiulpuose gaminama per mažai trombocitų dėl:

Leukemijos
Limfomos
Aplastinės anemijos
Gausiai vartojant alkoholį
Megaloblastinės anemijos
Kitų kaulų čiulpų sutrikimų

Trombocitų destrukcija padidėjusioje blužnyje sergant:

Kepenų ciroze su kongestine splenomegalija
Mielofibroze
Gaucherio liga

Padidėjęs trombocitų suvartojimas ar padidėjusi trombocitų destrukcija:

Idiopatinė trombocitopeninė purpura - dėl neaiškios priežasties sumažėja trombocitų kiekis kraujyje, atsiranda kraujavimas, mėlynių. Skiriamos dvi šios ligos formos – ūminė ir lėtinė. Ūmine forma dažniausiai serga vaikai ir daugumai (> 80 proc.) liga išnyksta savaime. Lėtine forma dažniausiai serga suaugusieji – tik 10 proc. pasveiksta savaime.
ŽIV infekcija
Trombozinė trombocitopeninė purpura
Paroksizminė naktinė hemoglobinurija
Hemolizinis-ureminis sindromas
Diseminuota intravazalinė koaguliacija (DIK)
Vaistų vartojimas (heparinas, kvinidinas, kvininas, sieros turintys antibiotikai, kai kurie peroraliniai vaistai nuo diabeto, aukso druskos, rifampinas).
Simptomai
Odos mėlynės
Smukus bėrimas
Kraujavimas iš nosies
Pūslės burnos gleivinėje
Kraujavimas iš virškinamojo trakto
Eiga
Odoje atsiranda įvairaus dydžio mėlynių, smulkus taškinis hemoraginis bėrimas, burnos gleivinėje atsiranda pūslelių, pripildytų kraujo, kraujuoja iš nosies, virškinamojo trakto. Kritiškai sumažėjus trombocitų kiekiui kraujas gali išsilieti į smegenis.
Komplikacijos
Kraujo išsiliejimas į galvos smegenis, mirtinas nukraujavimas.
Tyrimai
Diagnostiniais tyrimais stengiamasi išsiaiškinti trombocitopeniją sukėlusią priežastį ir ją pašalinti, jei tai įmanoma. Labai svarbu įsitikinti ar tai ne „pseudotrombocitopenija“, todėl kraujo tepinėliai perskaičiuojami rankomis. Skiriamos trys formos:

Lengva forma: trombocitų kiekis kraujyje >50 tūkst.mm³.
Vidutinio sunkumo – trombocitų kiekis 50–30 tūkst.mm³.
Sunki – trombocitų kiekis < 30 tūkst.mm³.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas