Gydytoja apie šiuolaikišką požiūrį į kovą su antsvoriu

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Gydytoja apie šiuolaikišką požiūrį į kovą su antsvoriu

Nors daugelis per didelį svorį laiko grožio problema, tačiau gydytojus daug labiau neramina tai, kad nutukimas yra pavojinga būklė, galinti nulemti sunkias ligas. Kaip kovoti su nutukimu, pokalbis su gydytoja dietologe dr. Rūta Petereit. 

 

Kada perteklinis kūno svoris tampa liga? 

 

Kūno svoris matuojamas visiems gerai žinomu kūno masės indeksu (KMI). Norint apskaičiuoti savo KMI, pirmiausia, reikia žinoti savo svorį ir ūgį. Tuomet svoris yra padalinamas iš ūgis x ūgis (t.y. ūgis kvadratu). Normalus KMI yra nuo 18,5 iki 25. Žinoma, idealu, jei visą gyvenimą KMI būtų 22, bet su amžiumi mūsų medžiagų apykaita lėtėja, tad svarbu, kad KMI išliktų ne didesnis nei 25. 

 

Vis dėlto, nesvarbu, koks būtų amžius, jei KMI didesnis nei 25 konstatuojamas antsvoris, o nuo 30-ties KMI diagnozuojamas nutukimas. Nutukimas yra lėtinė liga ir kuo didesnis KMI, tuo didesnė rizika susirgti gretutinėmis ligomis, tokiomis kaip padidintas kraujospūdis, cukrinis diabetas ir kitos ligos. 

 

Kada reikėtų susirūpinti savo kūno svoriu? 

 

Susirūpinti kūno svoriu būtina, kai KMI yra 27 ir daugiau, kuo ilgiau delsite, tuo sudėtingiau bus pasiekti normalų svorį. Neretai žmonės turintys antsvorį sako, kad poveikio sveikatai nejaučia, tačiau per 10-15 metų išsivysto įvairios ligos, kurias tenka gydyti, kaip nutukimo pasekmes. 

 

Turime suprasti, kad per didelis svoris įtakoja lėtines ligas, todėl pirmiausia verta sukontroliuoti kūno svorį, o ne vartoti vis daugiau vaistų ligoms gydyti. 

 

Kokios nutukimo priežastys yra dažniausios? 

 

Dažniausia priežastis, beveik 95 proc. atvejų – gyvenimo būdas: per mažas fizinis aktyvumas, netinkami mitybos įgūdžiai, kuriuos reikia diegti nuo pat vaikystės. Tačiau yra ir kitos priežastys, pavyzdžiui, endokrininės ligos, vartojami vaistai, genetika, tačiau net ir turint nutukimo geną, pakeitus gyvenimo būdą (taisyklingai maitinantis, suvaldžius stresą, laikantis atitinkamo fizinio aktyvumo, sunormalizavus poilsio ir darbo režimą) galima išvengti nutukimo. 

 

Svarbiausia, kad svorio problemų turintys žmonės bendrautų su specialistais, tinkamai subalansuotų mitybą, atitinkamai pasirinktų fizinį aktyvumą. 

 

Ar galiu būti nutukęs bet sveikas? 

 

Šiandien jau įrodyta, kad nutukimas gali įtakoti daugybės įvairių susirgimų atsiradimą. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad KMI esant didesniam nei 30, tikimybė susirgti širdies kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, insultu padidėja 5 kartus, lyginant su normalaus svorio žmonėmis. Na, o jei KMI perkopia 35 – tikimybė susirgti tampa net 15 kartų didesnė. Taip pat nustatyta, kad nutukę asmenys dažniau serga onkologiniais susirgimais. 

 

Nutukimas gali būti obuolio tipo, kuomet riebalai kaupiasi pilvo srityje, arba kriaušinis, kada riebalai kaupiasi ant klubų. Jei nutukimas yra kriaušinis, rizika susirgti lėtinėmis ligomis yra mažesnė. Obuolio tipo nutukimas yra pavojingesnis, jį galima nustatyti matuojant juosmens ir klubų apimties santykį. Vyrams šis santykis turėtų būti - 1, o moterims ne daugiau, kaip 0,8. Esant didesniam santykio rodikliui galima teigti, kad vidinių riebalų kiekis yra per didelis. 

 

Kiek kilogramų reikia numesti, kad poveikis sveikatai būtų juntamas? 

 

Sveikiausia yra mažinti svorį palaipsniui, numetus maždaug 5-10 proc. kūno svorio, pajuntamas didžiulis efektas sveikatai. Viskas priklauso nuo to, koks yra pradinis svoris, kiek laiko kūno svoris yra virš normos, kokia žmogaus sveikatos būklė. Žinoma, geriausios lieknėjimo istorijos būna tada, kai svoris pradedamas mesti kuo anksčiau. 

 

Ar skiriasi svorio metimo būdai, kuomet žmogus yra nutukęs, ir kai norima tiesiog šiek tiek pagražinti kūno linijas? 

 

Pirmiausia reikia suprasti, kad kiekvieno žmogaus tikslas turėtų būti sveika, subalansuota mityba. Svarbiausia, kad dienos racione būtų teisingai parinktas baltymų, riebalų ir angliavandenių santykis. Žinoma, būtinas ir atitinkamas fizinis aktyvumas. 

 

Jeigu norima numesti kelis kilogramus, tai galima pasiekti koreguojant mitybą ir gyvenseną. Jei antsvoris yra didelis (KMI daugiau nei 30), reikia konsultuotis su gydytoju ir parinkti tinkamą gydymo schemą, greta gyvensenos pokyčių, apsvarstant medikamentinį gydymą. Jei antsvoris ypatingai didelis (KMI daugiau nei 35 ar 40) su gydytoju aptarti chirurginio gydymo (skrandžio mažinimo) galimybes. 

 

Kaip taisyklingai sureguliuoti savo racioną? 

 

Nežinojimas arba per daug žinojimas dažnai sutrukdo taisyklingai maitintis. Šiuo metu yra gausybė informacijos, todėl daugelis lyg ir žino, kaip maitintis, bet dažnai puola į kraštutinumus, o svarbiausia, kaip ir minėjau, nesilaiko subalansuoto baltymų, riebalų ir angliavandenių santykio maisto racione, pasikliauja populiariosiomis moksliškai nepagrįstomis dietomis. Vėlgi, dabar galime išgirsti mitus, kad angliavandenių valgyti nereikia, tačiau lietuviai kaip tik suvartoja per mažai skaidulinių medžiagų, t.y. gerųjų angliavandenių, palaikančių cukraus kiekį kraujyje normos ribose. Taip pat svarbu nevengti sveikatai palankių riebalų, net ir mažinant svorį. 

 

Be to, šiandien didelė jau pagaminto maisto pasiūla, o tinkamus mitybos įpročius lengviau suformuoti, kuomet maistas gaminamas namuose. Pasikonsultavus su gydytojais dietologais galima tinkamai pasirinkti produktus. 

 

Ką daryti žmogui, kuris turi puikų apetitą ir jam sunku susivaldyti neužkandžiaujant? 

 

Apetito reguliavime dalyvauja gausybė įvairių hormonų, veikiančių smegenų centrus. Nutukusiems žmonėms šie reguliaciniai mechanizmai dažniausiai būna sutrikę, todėl potraukis maistui yra labiau išreikštas ir jiems reikia ypatingai daug valios bei pastangų, siekiant numesti svorį. 

 

Džiaugiamės, kad mūsų vaistinėse pagaliau atsirado vaistas nutukimui gydyti, kuris slopina apetitą, bei potraukį užkandžiauti. Tiesa, vaistui įsigyti reikės recepto, kurį gali išrašyti gydytojas dietologas ar kitas jus gydantis gydytojas. 

 

Kaip šis vaistas veikia? Ar yra šalutiniai poveikiai? 

 

Šis vaistas veikia smegenų centrus, kurie reguliuoja apetitą. Žinoma, kaip ir visi vaistai, gali turėti šalutinių poveikių. Pagrindiniai – galvos svaigimas, pykinimas ir galvos skausmas, tačiau iš savo praktikos galiu pasakyti, kad šalutinis poveikis nėra dažnas. Šalutiniai poveikiai, paprastai praeina per kelias savaites. 

 

Taip pat reikia atsiminti, kad galvos skausmas, ypač moterims, gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, streso, nepakankamo kiekio skysčių vartojimo. 

 

Kas yra sudėtingiausia žmonėms, kurie įpratę daugelį metų valgyti nesveikai? Kur jie suklumpa? 

 

Žmonės, turintys nutukimą, negali suvaldyti potraukio maistui, todėl dažnai užkandžiaudami ar persivalgydami, suvartoja daug daugiau maisto nei reikėtų. Suvaldžius šį potraukį galima sustabdyti netinkamą valgymą ir pasiekti norimų rezultatų. 

 

Ar galime tai palyginti su priklausomybe? 

 

Priklausomybė maistui, ypač saldumynams yra įrodyta. Tačiau, tinkamai ugdant įpročius, galime atprasti nuo saldumynų greičiau, nuo kitų priklausomybių atprasti sudėtingiau. 

 

Ar sudarant mitybos planą paliekate vietos skanėstams? 

 

Pirmiausia surenkama informacija, kokie yra žmogaus valgymo įpročiai, ką jis mėgsta valgyti. Jeigu kažką griežtai drausime, atsiras dar didesnis potraukis, todėl sudarant mitybos planą visada atsižvelgiu į žmogaus įpročius bei norus. Jeigu žmogui nepavyksta atsispirti skanėstams, svarstome papildomas gydymo priemones užkandžiavimui slopinti. 

 

Kas labiausiai lemia svorio sugrįžimą? 

 

Prieš ateinant pas gydytoją dietologą, neretai žmogus yra bandęs 4-5 kartus mažinti svorį ir laikęsis įvairių dietų. Tačiau svarbiausia įdiegti tinkamus maitinimosi įgūdžius ir juos taikyti nuolat, nes dietų poveikis yra trumpalaikis. Moksliškai įrodyta, kad tinkamus įgūdžius galima suformuoti per 12 mėnesių. 

 

Vaistinėse galima matyti ir įvairiausių maisto papildų, kurie žada, jog padailins kūno linijas. Kaip jie veikia ir kokios sudėties jie yra? 

 

Daugiau tai yra placebo, vidurius liuosuojantis arba skysčius varantis poveikis. Tokiu būdu svoris gali sumažėti, bet neilgam laikui. Taigi, tokiais preparatais nereikėtų labai žavėtis, tačiau jeigu manote kad padeda, galima pasirinkti. Visgi, šiuos preparatus gali vartoti antsvorį turintys žmonės, o kai yra nutukimas, tai jau yra liga ir pageidaujama, kad žmogus neužsiimtų savigyda. 

 

Ar yra natūralių būdų apetito slopinimui? 

 

Pirmiausia gerai mums žinomas vanduo. Jeigu žiemos metu išgersime ne mažiau šešias stiklines vandens, tai labai svarbu, nes alkio ir troškulio centrai yra vienas greta kito. Jeigu žmogus neturi įdiegtų taisyklingų mitybos įpročių, pavyzdžiui, per mažai suvartoja baltymų, baltymai taip pat turi įtakos sotumui. 

 

Tas pats cinamonas gali apetitą veikti slopinančiai, tačiau vėlgi, esant antsvoriui, mes galime bandyti įvairias priemones, o esant nutukimui būtina pasitarti su gydytojais. 

 

Pabaigai pasakykite, ką turi daryti žmogus nusprendęs atsikratyti antsvorio ar nutukimo? 

 

Rekomenduoju pirmiausiai pasikonsultuoti su gydytoju dietologu. Ši pagalba šiandien yra pasiekiama visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Gydytojas parinks jums tinkantį svorio metimo planą, aptars papildomas gydymo galimybes (medikamentinį ar chirurginį gydymą), stebės svorio mažinimo eigą, pakonsultuos iškilus klausimams.

Komentarai (1)

Vida 2021-09-08 08:56
Labadiena,Noriu paklaust.Turint virsvori.Dietos sustatymas.Kokia kaina.

Ar žinote, kad...

Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.

Kitas faktas