Kaip prižiūrėti riebius plaukus?

Kaip prižiūrėti riebius plaukus?

Riebūs plaukai kelia tiek pat problemų, kiek ir sausi – jie greitai sulimpa ir atrodo kaip neplauti, praranda purumą, įgauna riebų blizgesį... Kokios to priežastys ir ką reikėtų daryti?
 
Riebių plaukų priežastys
 

  • Vyrauja nuomonė, kad jeigu oda riebi, plaukai – taip pat riebūs (liaukos išskiria daugiau riebalų, negu būtina jiems sutepti). Tačiau labai dažnai visiškas yra priešingai, t.y. sausa galvos oda skatina gaminti daugiau riebalų, kurie vėliau sutepa ir plaukus. Tokiu atveju būtina susikoncentruoti į rūpinimąsi sausa galvos oda.
  • Riebalinių liaukų veikla suintensyvėja paauglystėje lytinio brendimo metu.
  • Hormoniniai pokyčiai taip pat daro įtaką riebalų liaukų veiklai. Pavyzdžiui, anot specialistų, riebalinės liaukos itin aktyvios toms moterims, kurių organizme gaminama per daug testosterono.
  • Riebalų išsiskyrimą skatina drėgmė ir karštis.
  • Riebūs plaukai yra ir paveldimas dalykas, todėl jeigu jūsų tėvo ar motinos plaukai yra riebūs, nemaža tikimybė, jog jūsų plaukai taip pat bus tokie.
  • Plaukai gali labiau riebaluotis laikantis netaisyklingos dietos arba dažnai valgant riebius maisto produktus.
  • Plaukai greičiau riebaluojasi juos liečiant ir šukuojant.
  • Plaukai gali greičiau riebaluotis dėl kai kurių vaistų, sukeliančių hormonų pokyčius, poveikio.
  • Dažnesnį plaukų riebalavimąsi taip pat sukelia ir dažnai patiriamas stresas.

 
Kasdienė riebių plaukų priežiūra
 

  • Neplaukite galvos per dažnai. Jeigu jūsų plaukai yra riebūs, privalote išlaikyti juos švarius, tačiau tai nereiškia, jog turite trinkti galvą kasdien. Jeigu plaunate galvą kiekvieną dieną, naudokite kasdieniniam naudojimui skirtą šampūną, antraip jūsų plaukai gali pradėti riebaluotis dar labiau. Geriausia, jei plautumėte plaukus dukart per savaitę arba bent kas antrą dieną. Naudokite būtent riebiems plaukams skirtą šampūną. Visuomet nuskalaukite plaukus vėsiu vandeniu.
  • Plaukų galiukams stiprinti naudokite kondicionierių. Šis patarimas ypač svarbus toms, kurių plaukai ilgi – kuo plaukai ilgesni, tuo sausesni būna galiukai, net jei prie šaknų plaukai ir riebūs. Riebių plaukų savininkėms nebūtina naudoti kondicionierių, tačiau yra specialiai skirtų riebiems plaukams. Naudokite juos tik ant plaukų galiukų, netepkite šaknų ar galvos odos. Tai padės išvengti galiukų skilinėjimo ir šakojimosi.  

 
Kaip tinkamai pasirūpinti riebiais plaukais?
 

  • Naudokite švelnų, riebiems plaukams, sausai galvos odai arba kūdikiams skirtą šampūną.
  • Plaukite riebius plaukus kasdien, tačiau šampūnu plaukite tik plaukus, kad pašalintumėte nuo jų riebalų perteklių, bet ne galvos odą, nes tai gali dar labiau ją išsausinti.
  • Visada kruopščiai nuskalaukite plaukus šaltu ar drungnu vandeniu, nes šampūno likučiai gali skatinti plaukų riebalavimąsi.
  • Į galvos odą įtrinkite karšto aliejaus, švelniai įmasažuokite ir tuomet kruopščiai nuplaukite plaukus.
  • Jei Jūsų plaukai labai riebaluojasi, kondicionierių naudokite tik ant plaukų galiukų, arba atsisakykite jo visiškai (jis tik dar labiau apsunkins jūsų plaukus).
  • Riebūs plaukai ir blizga taip, todėl stenkitės nenaudoti blizgaus plaukų gelio ar kitų blizgesio suteikiančių plaukų priežiūros priemonių.
  • Labai riebiems plaukams gali padėti skalavimas acto tirpalu (1 dalis acto ir  4 vandens) – tai pašalins riebalus nuo plaukų, bet reikėtų vengti juo plauti ir galvos odą.
  • Rečiau šukuokite plaukus, nes tai gali stimuliuoti riebalinių liaukų veiklą ir plaukai riebaluosis greičiau.
  • Stenkitės netrinti ir nekasyti galvos odos, nes jos dirginimas paskatins dar didesnį riebalavimąsi.
  • Atskiesto citrinos sultys veikia panašiai, kaip skiestas actas, tik kvepia maloniau.
  • Jei plaukų riebalavimosi priežastis yra sausa galvos oda, pirmenybę teikite šampūnui su arbatmedžio aliejumi.
  • Kadangi sveika mityba labai svarbi ir jūsų plaukams, stenkitės taisyklingai maitintis ir gerti daugiau skysčių – tai taip pat padės kovoti su sausa galvos oda. Apribok suvartojamų angliavandenių ir druskos kiekį, atsisakyk miltinių, saldžių ir riebių patiekalų, prieskonių. Galima valgyti daugiau augalinio maisto, turtingo ląstelienos ir vitaminų.
  • Nenaudokite šampūno kartu su kondicionieriumi. Šios priemonės turėtų būti atskiros.
  • Naudokite tik riebiems plaukams skirtas plaukų priežiūros priemones.
  • Šampūną riebiems plaukams rekomenduojama išplauti ne iš karto, o maždaug po 3 minučių.
  • Venkite riebių maisto produktų.
  • Venkite plaukų formavimo priemonių, nes jūsų plaukai dar greičiau susiriebaluos.
  • Neplaukite galvos su pernelyg karštu vandeniu.
  • Po plovimo skalaukite plaukus žolelių arbata (galima įtrinti ir prieš plovimą): tiks jonažolės, šalpusniai, dilgėlės, gysločiai. Galima naudoti jų mišinį – 4 šaukštus žaliavos užpilkite puse litro vandens ir palaikykite 30 minučių, kad pritrauktų.
  • Medetkų arbata – nepakeičiama riebių plaukų priežiūros priemonė. Ja reikia suvilgyti galvos odą ir plaukus (galima naudoti vatos tamponą arba minkštą dantų šepetėlį).
  • Riebios seborėjos gydymui naudojami preparatai su spiritu ir vaistiniais augalais. Spiritinė tinktūra įtrinama į odą vatos tamponu, dantų šepetėliu arba pirštų galiukais. Visa tai turi užtrukti 3–5 minutes. Alkoholis padeda pašalinti riebalų perteklių nuo plaukų ir odos, o biologiškai aktyvios augalų medžiagos teigiamai veikia plaukų būklę.
  • Dar vienas efektyvus būdas – likus 2–3 valandoms iki plovimo įtrinti galvos odą alavijų sultimis.

 
Kaukės riebiems plaukams
 
Petražolių kaukė. Kad paruoštumėte šią kaukę, jums reikės 100 g šviežių petražolių, arbatinio šaukštelio degtinės ir 2 šaukštelių ricinų aliejaus. Košytę iš šviežių petražolių užpilkite degtine ir dviem šaukšteliais ricinų aliejaus, įtrinkite į plaukų šaknis ir laikykite apie valandą (reikėtų taip pat apsukti plėvele arba užsidėti celofaninį maišelį). Išplaukite galvą su šampūnu, išskalaukite dilgėlių ir acto trauktine (1:1), įtrinkite šaknis gelsvės šaknų nuoviru.
 
Žolelių kaukė. Sudėtis: 2–3 valgomieji šaukštai šviežių smulkintų kiaulpienių, mėtų lapų ir šermukšnių uogų. Visi komponentai kruopščiai sutrinami elektriniu smulkintuvu, košelė laikoma 10 minučių, nuplaunama šiltu vandeniu.
 
Stiprinamoji riebių plaukų kaukė. Reikia: po valgomąjį šaukštą ajerų ir varnalėšų šaknų, ąžuolo žievės, ramunėlių, dilgėlių, šalavijų, čiobrelių, šalpusnių, medetkų, beržų pumpurų ir apynių spurgų, 500 ml vandens, vieno kiaušinio, 1 ml vitamino B tirpalo, svogūnų ir burokėlių sulčių. Žolės užpilamos puse litro verdančio vandens, verdamos ant silpnos ugnies, kol sutirštėja, tada įpilama šviežių sulčių. 100 ml mikstūros sumaišoma su kiaušiniu ir vitamino tirpalu. Kaukė įtrinama į plaukų šaknis, galva apsukama maistine plėvele ir medvilniniu rankšluosčiu. Po valandos kaukė išplaunama su šampūnu, plaukai nuskalaujami tų pačių žolių arbata.
 
Ramunėlių kaukė. Paimkite du šaukštelius vaistinių ramunėlių žiedų, užpilkite juos 50 ml verdančio vandens ir palaikykite 3–4 valandas. Nukoškite. Išplakite kiaušinio baltymą, kad susidarytų putos, sumaišykite jį su ramunėlių arbata. Mišinį įtrink į plaukus ir galvos odą. Palik, kol visiškai išdžius, o po to išplauk šiltu (jokiu būdu – ne karštu!) vandeniu su šampūnu. Ši priemonė padės sureguliuoti riebalinių liaukų veiklą, tad jūsų  plaukai bus lengvesni, jausitės gaiviau.
 
Žaliosios arbatos kaukė. Reikia: 250 g žaliosios arbatos, 250 ml degtinės, 1 arbatinio šaukštelio skysto medaus. Sumaišykite medų ir degtinę, užkaiskite, įmaišykite arbatą. Išplaukite plaukus su šampūnu, ištepkite kauke plaukų šaknis, apsukite galvą plėvele ir rankšluosčiu. Po 40 minučių nuplaukite su šiltu vandeniu.
Alavijų sulčių kaukė. Jums reikės po arbatinį šaukštelį medaus, alavijų ir citrinų sulčių, kiaušinio trynio ir smulkintos česnako skiltelės. Visus komponentus gerai išmaišykite ir prieš plovimą įtrinkite į galvos odą.
 
Žolelių ir ruginės duonos kaukė. Reikės po šaukštą ajerų šaknų, graikinio riešutmedžio lapų, dilgėlių, apynių spurgų, gysločių, ramunėlių, šalavijų, čiobrelių ir raudonėlių, litro vandens ir juodos ruginės duonos minkštimo. Žoles užpilkite verdančiu vandeniu ir laikykite termose 40 minučių. Nukoškite, sudėkite duonos minkštimą ir ištrinkite. Turi išeiti grietinės konsistencijos masė. Pašildykite ją iki kambario temperatūros ir įtrinkite į plaukų šaknis. Galvą apsukite maistine plėvele ir medvilniniu rankšluosčiu (arba tiesiog užsidėkite seną nereikalingą žieminę kepurę). Po poros valandų išplaukite plaukus be šampūno ir paskalaukite tų pačių žolių arbata.
 
Jei taikysite šiuos patarimus praktiškai, Jūsų plaukų būklė turėtų labai greitai pagerėti, bet gali prireikti kelių savaičių teisingos priežiūros, kad pajustumėte ilgalaikius rezultatus.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas