Menopauzė: baimės, mitai ir tiesa

Menopauzė: baimės, mitai ir tiesa

Apie klimakterinį periodą (menopauzę) sklando labai daug mitų ir legendų, todėl visiškai nenuostabu, kad moterys jo bijo. Tik ar tikrai sulaukus 45-erių viskas taip blogai?

Pasak sveikatos priežiūros specialistų, moters fizinė sveikata labai priklauso ne tik nuo gyvenimo būdo, bet ir nuo požiūrio į gyvenimą. „Mankšta, judėjimas ir tinkama mityba yra neatsiejami geros nuotaikos bei sveikatos palydovai“, - sako Rasa Palevičienė, rūpestinga „Norfos vaistinės“ vaistininkė.

Vyresniame amžiuje daugelis moterų pastebi, kad ir po nakties kartais jaučiasi nepailsėjusios, o nuovargis jas lydi visą dieną. Nuovargis lemia bendrą slogią nuotaiką, energijos stygių, nenorą užsiimti aktyvia, mėgstama veikla, negatyvumą. Visa tai labai alina ir neleidžia mėgautis laimingomis gyvenimo akimirkomis.

Pagerinti savijautą padės ir moterims skirti maisto papildai. Pavyzdžiui, nakvišų aliejus, kuris turi gama linoleno rūgšties (GLA), dar vadinamos Omega-6. Gama linoleno rūgštis svarbi sąnarių ląstelių struktūrai ir funkcijoms. Taip pat manoma, kad nakvišų aliejus gali gydyti uždegimus ir autoimuninės sistemos ligas. Nakvišų aliejus naudingas esant linoleno rūgšties trūkumui, širdžiai stiprinti, mėnesinių skausmams malšinti, sergant diabetu, norint pagerinti odos būklę, skundžiantis lėtiniu nuovargiu, padeda gydyti nevaisingumą, aknę ir rožinę, maitina odą, nagus ir plaukus. „Moterims labai tinka preparatai su nakvišų aliejumi, o žiemos metu patartina vartoti ir vitaminą D, kurio mes natūraliai negauname tokiu tamsiu sezonu. Toms, kurios jaučia, kad pablogėjo nagų, plaukų būklė, rekomenduojama vartoti preparatus su biotinu, cinku“, - sako vaistininkė R. Palevičienė.
 
1 mitas: vyresnėms nei 45-erių metų moterims lytiniai santykiai nereikalingi
 
Prasidėjus menopauzei, moters organizmas išskiria vis mažiau ir mažiau estrogeno. Tai lemia, kad lytiniai organai ima keisti dydį, formą, praranda tonusą, gleivinė išplonėja ir išsausėja. Nenaudojant papildomų priemonių klimakteriniu periodu seksas gali būti skausmingas, tačiau tai tikrai nereiškia, kad moterys visiškai praranda juo susidomėjimą. Norite, kad lytinis gyvenimas teiktų malonumą? Naudokite lubrikantus ir specialias intymios higienos priemones, padedančias atkurti natūralų gleivinės pH ir įveikti sausumą.
 
2 mitas: menopauzės metu „sugenda“ charakteris
 
Po 45-erių daugelis moterų iš tiesų pasiduoda depresijai ir blogai nuotaikai. Mokslininkai dar nepriėjo vieningos nuomonės dėl šio reiškinio priežasčių. Vieni spėja, kad kaltas estrogeno trūkumas, kiti – kad tai nuolatinio neišsimiegojimo (vieno iš itin paplitusių menopauzės simptomų) pasekmė. Bet kuriuo atveju, kalbėti galima tik apie nuotaiką, o ne apie charakterį. Pataisyti situaciją padeda pakaitinė hormonų terapija ir homeopatinės priemonės.
 
3 mitas: jei nėra mėnesinių, pastoti neįmanoma
 
Pastoti galima praėjus ir 2 metams po paskutinių menstruacijų. Tokių atvejų ne taip ir mažai – jie sudaro maždaug 1 % nuo visų nėštumų. Pastebėtina ir tai, kad sąmoningai vaikučio tikisi sulaukti tik penktadalis tokių nėščiųjų. Kad nėštumas netaptų nemalonia staigmena, saugotis būtina net ir tada, kai mėnesinės išnyksta.
 
4 mitas: klimakterinis periodas – vienos ligos
 
Prasidėjus menopauzei daugelis moterų ima negaluoti. Dažniausiai jas vargina staiga pakilusi kūno temperatūra, padidėjęs prakaitavimas, raudonos dėmės ant krūtinės, rankų ir veido, silpnumas ir galvos svaigimas, galvos skausmai, miego problemos, šokinėjantis kraujospūdis ir t.t. Kita vertus, moterų, kurias šios bėdos vargintų visos ir iš karto, yra labai nedaug. Maždaug 15 % brandaus amžiaus moterų iš viso nejaučia jokių pokyčių, o 55 % tikina, kad šis periodas joms sukelia tik nežymų diskomfortą.
 
5 mitas: kovoti su menopauze neįmanoma
 
Mūsų mamoms ir močiutėms pasisekė mažiau – jų laikais patvirtintų priemonių, palengvinančių menopauzę, nebuvo. Iš čia ir nuomonė, kad reikia tiesiog sukąsti dantis ir iškentėti šį periodą. Vis dėlto šiandien priemonių, padedančių ženkliai sumažinti diskomfortą, jau ne viena ir ne dvi: tai ir pakaitinė hormonų terapija, ir įvairūs maisto papildai, ir homeopatiniai preparatai. Ką rinktis būtent jums – geriausiai patars gydytojas.

Komentarai (2)

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu 2021-04-08 20:22
yo8
Irena 2014-06-06 15:29
Man rugsejije bus 56 metai kaip aš varstu net savo didzauisam priešui kaip karsta nezinau kur digti į svecuis negalui eiti nes tai karšta kad viskas varva tai šalta nemiegu tik su vaistais nuo miego o harakteris pasikeite 120/: procentu vaistus geriu brangus tik pinigu metimas o suiksline dabar darau dušas šaltas keičiu į karštas ir taip kieviena diena biski geraui vasara miegu terasoje nes miegamajame neimanoma vienu zodzui didele problema

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..

Kitas faktas