Nuo šventinio stalo – į medikų rankas: kokie negalavimai pasitaiko dažniausiai?

Nuo šventinio stalo – į medikų rankas: kokie negalavimai pasitaiko dažniausiai?

Kūčios ir Kalėdos neatsiejamos nuo maisto. Šventiniu laikotarpiu valgome kur kas daugiau ir gerokai įvairesnių patiekalų nei kasdien. Dėl to tarpušvenčiu prie medikų durų tradiciškai nutįsta virškinimo sutrikimais besiskundžiančiųjų eilės.

 

Medikai kasmet šiuo laikotarpiu fiksuoja negalavimų, susijusių su persivalgymu ir nesaikingu alkoholio vartojimu, pagausėjimą. Tiesa, daliai pacientų dažnu atveju tereikia pajudėti ir išgerti daugiau vandens, aktyvintos anglies ar virškinimo fermentų. Taip pat svarbu laiku pasikonsultuoti su specialistu. Galbūt į greitosios pagalbos skyrių vykti visai nereikės.

 

Dažniausios problemos

 

„Pastarųjų kelių metų statistika rodo, kad labiausiai per šventes padaugėja persivalgymo atvejų ir negalavimų, susijusių su virškinimo sutrikimais. Jų šiuo laikotarpiu paprastai būna beveik dešimtadaliu daugiau negu įprastu laikotarpiu“, – teigia šeimos gydytoja Malgožata Puzelevič.

 

Anot jos, dažniausiai pacientai skundžiasi dėl sunkumo jausmo, skausmo saulės rezginio srityje, pilvo pūtimo, šleikštulio, pykinimo, bendro silpnumo, nuovargio, mieguistumo ir viduriavimo arba vidurių užkietėjimo. Daugelis šių simptomų, anot jos, yra nepavojingi.

 

„Pas medikus reikėtų kreiptis jei atsiranda daugkartinis vėmimas, viduriavimas arba vėmimas su kraujo priemaiša. Sunkesniais atvejais tai paprastai būna juodos išmatos arba juodas skrandžio turinys. Šie dalykai gali signalizuoti skrandžio opą, kasos uždegimą ar kitas ligas, kurių atsinaujinimą paskatina persivalgymas. Jei yra nedidelių šviežių kraujo „siūlelių“, išsigąsti neverta. Dažniausiai taip būna dėl to, kad vemiant yra pažeidžiama gleivinė. Tačiau jei yra daug šviežio kraujo – tai jau didelė raudona vėliava, kai tikrai reikėtų kreiptis į medukus“, – pasakoja specialistė.

 

Į gydytoją ji ragina kreiptis ir tais atvejais, kai yra aukšta, 38 laipsnius viršijanti temperatūra, kuri nekrenta tris paras. Taip pat – jei patiriamas stiprus ar stiprėjantis pilvo skausmas, ypatingai jei jis yra juosiančio pobūdžio viršutinėje pilvo dalyje. Kitais atvejais gali užtekti konsultacijos telefonu ar vaizdo skambučiu.

 

Nuotolinės konsultacijos

 

Tiesa, tokias paslaugas Lietuvoje kol kas siūlo reta klinika, ir didžioji jų dalis yra privačios. Daugiausia galimybių naudotis nuotolinėmis konsultacijomis šiandien turi savo sveikata besirūpinantys ir papildomu sveikatos draudimu apsidraudę asmenys.

 

Gediminas Bulenokas, draudimo bendrovės BTA Asmens draudimo produktų vadovas teigia, kad sunegalavus labai svarbu greita ir tinkama pagalba. Bendrovės klientai apsidraudę papildomu sveikatos draudimu taip pat gauna galimybę su medikais konsultuotis nuotoliniu būdu. Ši paslauga pasiekiama BTA sveikatos draudimo klientų išmaniosiose programėlėse.

 

„Nuotolinių konsultacijų paslauga gali būti aktuali, jei gyventojas yra nutolęs nuo savo įprasto gydytojo ar neturi galimybės apsilankyti pas gydytoją asmeniškai. Jei pasireiškia sveikatos problemos ar nepageidaujami simptomai šventinio laikotarpio metu, gydytojo konsultacija gali padėti įvertinti situaciją, nustatyti priežastis ir suteikti tinkamus patarimus. Dažnu atveju to užtenka ir vykti į greitosios pagalbos skyrių neprireikia“, – sako G. Bulenokas.

 

Jis teigia, kad dažniausiai šventiniu laikotarpiu klientai kreipiasi dėl patirtų skrandžio ir virškinimo sistemos sutrikimų: pilvo skausmų, padidėjusio rūgštingumo, pykinimo ir pan. Be to, ilgalaikis sėdėjimas ir nejudrumas švenčių metu gali sukelti raumenų skausmus, sąnarių problemų, nuovargį ir kitas sveikatos problemas. Po švenčių padaugėja peršalimo ir gripo atvejų, mat susibūrimai uždarose patalpose didina infekcijos riziką.

 

Šeimos gydytoja M. Puzelevič pataria, kad geriausia problemų prevencija yra saikas. Geriausia šventinius patiekalus ragauti mažais kiekiais ir daryti pertraukas pabendravimui su artimaisiais. Maistas turėtų būti nesunkiai virškinamas ir su daug skaidulų, pavyzdžiui, daržovių. Ji siūlo kramtyti kuo ilgiau ir nepiktnaudžiauti alkoholiu. Be to reikėtų vengti riebaus maisto ir alkoholio derinio, mat tai gali išprovokuoti kasos uždegimą.

Komentarai