Skydliaukė – tai apatinėje kaklo dalyje esanti drugelio formos liauka, atsakinga už hormonų veiklą ir gyvybines organizmo funkcijas. Šios liaukos atliekamos funkcijos – be galo svarbios, o šioms sutrikus žmogus iš karto pajunta viso to pasekmes.
Sutrikus skydliaukės veiklai nedelsiant pablogėja bendra savijauta, atsiranda nuolatinis nuovargis, dingsta darbingumas, o vėliau viskas perauga į rimtesnes sveikatos problemas. Taigi, pasakojame plačiau, dėl kokių priežasčių gali sutrikti skydliaukė ir kokius simptomus svarbu pastebėti laiku.
Skydliaukės sutrikimo simptomai
Kaip jau buvo minėta anksčiau, sutrikus skydliaukei, pirmiausia pajuntamas nuovargis ir nepaisant to, kiek laiko skirsite poilsiui, nuovargis nesitrauks. Sutrikus skydliaukei nuovargį taip pat lydi abejingumas bet kokiai veiklai ir apatiškumas. Taip pat kiti organizmo siunčiami signalai apie liaukos funkcijos sutrikimus: vidurių užkietėjimas ir spartus svorio priaugimas.
Kagangi skydliaukė atsakinga už hormonų veiklą, jai sutrikus, gali išsivystyti ir depresija.
Skydliaukės ligos
Hipotirozė ir hipertirozė – tai dvi skydliaukės ligos. Hipotirozė pasireiškia skydliaukės veiklos sulėtėjimu, liaukai negaminant pakankamai hormonų. Kita liga – hipertirozė, atsirandanti skydliaukei suaktyvėjus ir gaminant per didelį kiekį hormonų. Medikų pastebėjimais, dažniausiai pacientams diagnozuojama hipotirozė – liaukos veiklos sulėtėjimas.
Hipotirozės simptomai: augantis svoris, nuovargis, bendras silpnumas, depresija, vidurių užkietėjimas, menstruacijų nereguliarumas, nevaisingumas.
Hipertirozės simptomai: svorio mažėjimas, nerimas, karščio netoleravimas, širdies permušimai, rankų arba viso kūno drebulys, padidėjęs jautrumas, gausus prakaitavimas, padidėjęs apetitas, nemiga.
Priežastys, kodėl sutrinka skydliaukės veikla
Skydliaukės veikla gali sutrikti dėl daugybės priežasčių, tačiau viena svarbiausių – ilgalaikis stresas ir emocinis išsekimas. Aiškinama, kad patiriant nuolatinį ir didelį stresą organizmas sparčiai išeikvoja maistines medžiagas, kaip magnis, selenas, B grupės vitaminai, kurie reikalingi skydliaukės hormonams gaminti.
Kitos priežastys – toksinų perteklius organizme, išsibalansavęs cukraus kiekis kraujyje, sumažėjęs skrandžio rūgštingumas.
Pajuokauti mėgstančių medikų nuomone, garsusis Merfio dėsnis turėtų skambėti taip: jeigu gali nutikti kažkas negero, tai būtinai ir nutiks ir dėl to, greičiausiai, bus kalta skydliaukė. Plačiau apie sutrikusios skydliaukės sukeliamus nemalonumus skaitykite.
40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių
Kitas faktas
Komentarai