Aktyvuota anglis kaip pagalbinė kovos su alergija priemonė

Aktyvuota anglis kaip pagalbinė kovos su alergija priemonė

Tam, kad padarytum atradimą, kartais pakanka tiesiog pažvelgti į žinomus daiktus kitu žvilgsniu – ir visai nebūtina kurti ką nors nauja... Vargu ar šių protingų žodžių autorius Marselis Prustas turėjo omenyje tokį prozišką dalyką kaip aktyvuota anglis. Kita vertus, garsusis rašytojas nesirgo alergija.
 
Tobulas „sugertukas“
 

Anglies, kaip nepakeičiamos valymo priemonės, naudingosios savybės minėtos dar senuosiuose indų sanskrito metraščiuose. Pavyzdžiui, geriamąjį vandenį būdavo įprasta pirmiau perfiltruoti pro anglį, o paskui, supiltą į varinį dubenį, dar pakaitinti saulės spinduliuose.
 
Pusantro tūkstančio metų prieš mūsų erą Egipte anglis būdavo naudojama medicinoje, o viduramžių Europoje – kaip medžiaga, sugerianti kenksmingas dujas ir kitas nuodingas medžiagas.
 
Išskirtinė anglies savybė kaip tik ir yra ta, kad ji itin aktyviai sugeria viską. Prisiminkite: juk pakanka įsimesti į burną porą tablečių aktyvuotos anglies, ir gleivinė aplink jas iškart pasidaro sausutėlė – dėl to, kad anglis sugeria seiles.
 
Nurijus tabletes, vyksta daugmaž tas pats: anglies mikrodalelės akimirksniu suriša kitų medžiagų molekules ir sulaiko jas savo paviršiuje. Keliaudama virškinimo traktu, aktyvuota anglis surenka absoliučiai viską – alergenus, toksinus, įvairius patogeninius mikroorganizmus – ir sudaro su jais netirpius junginius, natūraliai pasišalinančius iš organizmo.
 
Didžiausias poveikis
 
Paprastai aktyvuota anglis naudojama organizmui valyti ir šlakams pašalinti sergantiesiems bet kokiomis alergijomis, tačiau didžiausias efektas vis dėlto pasiekiamas gydant alergiją maistui.
 
Ir tai natūralu, nes šio tipo alergijos neatsiejamai susijusios su sutrikusia skrandžio ir virškinimo trakto veikla, kai žarnynas būna taip užterštas šlakais, kad nebesugeba pašalinti iš organizmo visų perdirbtų medžiagų. Tokiu atveju irimo produktai – daugiausia riebaluose tirpstančios medžiagos, baltymų ir hormonų perdirbimo atliekos – ima kauptis odoje (oda taip pat yra šlakus šalinantis organas). Ten jie pradeda sąveikauti su apsauginėmis imuninėmis ląstelėmis, dėl ko ima formuotis IgE klasės antikūnai. Tie patys, kuriuos medikai laiko atsakingais už maisto alergijos atsiradimą – ne atsitiktinai šios alergijos dažniausiai pirmiausia pasireiškia odos bėrimais.
 
Kaip tinkamai naudoti
 
Senoji geroji aktyvuota anglis mums nuo mažens įsirėžė atminti kaip juodos tabletės. Kiekvienoje iš jų yra tiek aktyviosios medžiagos, kad jos pakaktų 10 kg žmogaus kūno masės. Tokias tabletes būtina sukramtyti ir užgerti vandeniu. Nors, aišku, yra ir kitų aktyvuotos anglies formų: kapsulės, taip pat pasta, granulės arba milteliai, iš kurių prieš vartojimą reikia pasiruošti suspensiją. Tai idealus variantas mažiems vaikams – lengviau apskaičiuoti dozę, lengviau sugirdyti.
 
Beje, kalbant apie dozes, jos turėtų būti tokios:
 

  • Suaugusieji aktyvuotos anglies tablečių kiekį skaičiuoja pagal savo svorį: kaip minėta, 1 tabletė – 10 kg kūno masės. Tai paros norma, geriama vieną kartą per dieną – iš ryto dvi valandos prieš valgį arba rytą ir vakare.
  • Mažiems vaikams vienkartinė aktyvuotos anglies dozė yra 0,05 g vienam kilogramui kūno masės. Paros norma neturėtų viršyti 0,2 g vienam kilogramui kūno masės.

 
Piktnaudžiauti nepatartina
 
Anglis seniai ir sėkmingai naudojama organizmui valyti. Bet taip pat ir kovai su alergijos simptomais visų amžiaus pacientams, įskaitant net naujagimius, taip pat būsimąsias mamas.
 
Deja, patekusi į organizmą, aktyvuota anglis sugeria bei pašalina ne tik kenksmingas, bet ir naudingas medžiagas – vitaminus, mikroelementus, kai kuriuos maisto komponentus. Todėl nekontroliuojamas ir ilgalaikis tokių preparatų vartojimas gali sukelti hipovitaminozę bei alimentarinę (maistinę) distrofiją. Itin ilgai vartojant aktyvuotą anglį kartu su ja iš organizmo ima iškeliauti net virškinimo fermentai, tad pacientui gali sutrikti virškinimas ir pasireikšti tokios nemalonios pasekmės kaip diarėja arba priešingai – vidurių užkietėjimas. Todėl gydytojai pabrėžia optimalaus gydymo kurso parinkimo svarbą atsižvelgiant į individualią organizmo būklę. Vadinasi, net vartojant „angliukus“ saviveikla nepageidaujama – anglis nėra tokia nekalta, kaip kadaise manyta.
 
Bet kuriuo atveju aktyvuotos anglies vartojimo trukmė neturėtų viršyti 14 dienų, o gydymo kursas turi būti ne dažnesnis kaip dukart per metus.
 
Kam negalima
 
Kad ir koks saugus atrodytų alergijos gydymo anglimi būdas, būkite atsargūs ir nepamirškite pasitarti su gydytoju.
 
Aktyvuotos anglies nerekomenduojama vartoti sergant kai kuriomis ligomis:
 

  • Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa.
  • Kraujavimu iš skrandžio ir žarnyno.
  • Atoniniu kolitu.
  • Nespecifiniu opiniu kolitu.
  • Eroziniu gastritu ir duodenitu.
  • Labai dideliu jautrumu aktyvuotai angliai.

 
Būsenoms, kai aktyvuotos anglies vartoti nerekomenduojama, priskiriama hipovitaminozė ir mažas kalcio kiekis paciento kraujyje. Tačiau tokiais atvejais galutinį sprendimą – skirti gydymo anglimi kursą ar ne – priima gydytojas.
 
Alergija, grožis ir aktyvuota anglis
 
Nė viena liga nedaro mus gražesnius, o alergijos tuo labiau, juk nuolatiniai tokių diagnozių palydovai – paburkimai ir tinimai, paraudimai ir bėrimai, ką ir kalbėti apie slogą. Todėl jei esate linkę į alergines reakcijas, pasirūpinkite visada po ranka turėti kelias aktyvuotos anglies tabletes. Suprantama, alergijos jos neišgydys – vis tiek teks gerti antihistamininius preparatus. Tačiau nuo nemalonių išorinių alergijos požymių gali išvaduoti, ir gana greitai.

Komentarai (1)

Greta 2016-07-18 11:18
Neblogas patarimas, tačiau poveikis trumpalaikis ir tai neaišku ar padės sumažinti simptomus, priklauso nuo alergijos intensyvumo. Aš pati jau pora metų gydausi nuo alergijos, vartoju imunoterapinius vaistus ir tikrai galiu pasidžiaugti, jog simptomai mažėja.