Kaip išvalyti kepenis?

Kaip išvalyti kepenis?

Kepenys – savotiškas žmogaus kūno detoksikatorius. Tai antras didžiausias mūsų organas, atliekantis daugybę skirtingų funkcijų: jos reguliuoja mūsų antsvorį bei hormonų kiekį, dalyvauja virškinimo procese, pašalina bakterijas iš kraujo, padeda kūnui pasisavinti naudingąsias maistines medžiagas, stiprina imuninę sistemą ir degina riebalus. Kad kepenys tinkamai funkcionuotų, pravartu savo mitybos racionui skirti daugiau dėmesio (ypač jei pastaruoju metu piktnaudžiavote nesveiku ir riebiu maistu, mažai judėjote, vartojote alkoholinių gėrimų). Trumpai tariant, krūvis kepenims tenka nemažas, o tai veikia mūsų sveikatą ir išvaizdą.

 

Kepenų būklei daugiausia įtakos turi žmogaus gyvenimo būdas ir mityba. Šio organo veiklą trikdo piktnaudžiavimas riebiu ir keptu maistu, kečupais, kitais padažais, dešromis, dešrelėmis, alkoholiu. Kepenų sveikatai kenkia dietos, stresas, nejudrus gyvenimo būdas. Pasak specialistų, sutrikus kepenų veiklai pirmiausia atsiranda sunkumo jausmas dešinėje kūno pusėje po šonkauliais, kartumas burnoje, šleikštulys, odos perštėjimas, spuogai, vidurių užkietėjimas. Pajutus tokius simptomus, reikėtų kreiptis į gastroenterologą ar terapeutą.

Norint pagerinti kepenų veiklą, pavasarį sveika valgyti raugintus kopūstus, agurkus bei pomidorus, nuo rudens išsilaikiusius šviežius obuolius, morkas, burokėlius ir kopūstus. Šios daržovės ir vaisiai turi daug pektino – augalinio sorbento, kuris valo organizmą nuo susikaupusių šlakų. „Rauginti kopūstai yra labai sveika – jie netgi vadinami organizmo šluota. Apskritai, rauginti maisto produktai turi teigiamą poveikį virškinimui. Pavyzdžiui, labai sveika tuščiu skrandžiu pusryčiams suvalgyti porciją raugintų arba žalių kopūstų su morkomis ir trupučiu aliejaus. Tokie pusryčiai puikiai valo organizmą nuo organizme besikaupiančių toksinų“, - sako vaistininkė Kristina Vaičaitienė.

Įveikti jėgų stoką padės juodoji ir žalioji arbatos, cikorijų ir erškėčių uogų nuovirai, burokėliai, kukurūzai, įvairios rūšies kopūstai, moliūgai, saulėgrąžų ir alyvuogių aliejai. Kasdienėje mityboje taip pat rekomenduojama vartoti krapus, petražoles, bazilikus, kalendras, šviežias ir džiovintas mėtas.
 
Štai keletas produktų, kurie padės kepenims geriau funkcionuoti.
 
Daržovės
 
Šviežios daržovės, pavyzdžiui, morkos ir kopūstai – tikra pagalba mūsų kepenims. Juose gausu beta karoteno, flavonoidų, o tai ne tik padeda išvalyti kepenis valytis, bet ir pagerina jų funkcijas. Daržovės spartina kepenų veiklą, todėl pagreitėja medžiagų apykaita. Pomidorai ir agurkai šalina toksinus, brokoliai ir žiediniai kopūstai dargi padeda atsikratyti kancerogenų. Česnakai suaktyvina fermentus, kurie gali išstumti toksinus, todėl padeda išlaikyti kepenis švarias ir sveikas, morkos reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, padeda sumažinti uždegiminius procesus. Beje, ši daržovė – puikus energijos šaltinis, kurį nesunku įtraukti į racioną.
 
Vaisiai
 
Geriausia vaisius valgyti šviežius, nes juose esančios medžiagos išvalo organizmą nuo toksinų. Be to, tai geras vitaminų užtaisas. Kepenims naudingi obuoliai, žaliosios ir geltonosios citrinos, stimuliuojančios jų darbą, avokadai, sulaikantys antioksidantus, blokuojančius kancerogenines medžiagas, greipfrutai. Citrusiniai vaisiai (citrinos, apelsinai, greipfrutai) yra vieni iš geriausių natūraliai kepenis valančių produktų. Juose yra didelis vitamino C kiekis, kuris veikia kaip natūralus antioksidantas. Tačiau atminkite, kad per didelis kiekis šių vaisių gali turėti ir šalutinį poveikį kaip, pavyzdžiui, odos išbėrimas.
 
Prieskoniai ir žalumynai
 
Nepakeičiamas maistas kepenims – žaliosios lapinės daržovės. Įvairių rūšių salotos, špinatai, trūkažolės - tai ne tik skanu, bet ir sveika. Šie žalumynai padeda neutralizuoti sunkiųjų metalų junginius, kurie gali kauptis kepenyse ir pažeisti ląsteles, bei pašalinti kenksmingas medžiagas. Gražgarstės, špinatai, garstyčios - šiose tamsiai žaliose salotose gausu chlorofilų, kurie iš kraujo sistemos absorbuoja toksinus. Be to, jos - puikus ląstelienos šaltinis.
 
Tikriausiai teko girdėti ir apie kiaulpienių naudą. Šimtmečius vartojamos natūraliojoje medicinoje kiaulpienių šaknys gerina tulžies apytaką ir veikia kaip kepenų tonizatorius. Kiaulpienių arbata veikia kaip kepenų atsparumą didinanti ir jų funkciją atstatanti priemonė.

Ciiberžolė - tai puikus ir kepenims naudingas prieskonis. Juo galite pagardinti karį, troškinius ar mėsą.
 
Žuvis, mėsa ir pieno produktai
 
Produktus, kuriuose gausu baltymų, irgi verta įtraukti į savo valgiaraštį, tačiau rinktis reikia itin atsargiai. Greičiausiai žinote, kad jūrų produktuose ir žuvyje kaupiasi gyvsidabris, o tai, žinia, tikrai nepadarys mūsų sveikesniais. Taigi patariama rinktis upėtakius, menkes, sterkus, karpius, mat teigiama, kad juose mažiausiai kenksmingųjų medžiagų. Mėsą geriau skanauti liesą, t. y. tinka kalakutiena, veršiena. O kalbant apie pieno produktus, kepenims geriausiai tinka kefyras ir neriebi varškė.
 
Aliejai
 
Geriausiu kepenims laikomas šalto spaudimo alyvuogių aliejus. Jis, kaip ir kiti organiniai aliejai (linų sėmenų, kanapių) padeda sugerti kenksmingus toksinus, esančius jūsų kūne, todėl šie nepakrauna kepenų. Dėl to ruošdami maistą atsisakykite sviesto ar margarino, o vietoj jų naudokite kokybišką alyvuogių aliejų.
 
Po alyvuogių aliejaus sąraše rikiuojasi kukurūzų, linų sėmenų, saulėgrąžų, graikinių riešutų (itin naudingi ir patys graikiniai riešutai) aliejai. Geriausia šaukštą mėgstamo aliejaus išgerti tuščiu skrandžiu. Aliejai pasižymi stiprinamosiomis ir valomosiomis savybėmis.
 
Kokteilio kepenims valyti receptas
 
Šis gėrimas neutralizuoja toksinus, kurie neigiamai veikia mūsų odą, o uogos ir vaisiai suteikia malonų skonį. Išbandykite!
 
Reikia:

 

  • 1 šaukšto mėgstamo aliejaus,
  • ¼ stiklinės braškių (tinka šaldytos),
  • ¼ stiklinės mėlynių (tinka šaldytos),
  • ¼ stiklinės aviečių (tinka šaldytos),
  • ¼ stiklinės bananų,
  • ¼ stiklinės smulkintų kopūstų lapų,
  • 1 stiklinė vandens.

 
Paruošimas: sudėkite visas sudedamąsias dalis į indą ir smulkintuvu pertrinkite iki vienalytės masės. Geriausiai gerti ryte.
 
Mankšta kepenims
 
Pasak rytiečių, kepenys – gana tingus organas. Kad gerai funkcionuotų, ne pro šalį nuolat jį pajudinti. Tai padaryti visai nesudėtinga. Tiesiog reikia savo dėmesį sutelkti į kepenų sritį (po šonkauliais dešinėje pusėje) ir kelias minutes švelniai ir lengvai pirštais pabarbenti toje srityje. Geriausia tai daryti ryte, ką tik pabudus.

Komentarai (6)

Irena 2024-02-24 11:44
Labai naudingas patarimas. Paprastai ir aiškiai.Dekinga .
Ramūnas 2022-10-16 21:06
Kepenys "vargsta" dėl to kad maistas žarnyne pūva ir išskiria puvimo toksinus ir šlakus- tie toksinai ir šlakai per žarnyno sieneles patenka į kraują ir su krauju patenka į kepenis - taip kepenys gauna toksnų ir šlakų "dozes", dėl kurių ir atsiranda kepenų veiklos sutrikimai.
tuo tarpu privertus maistą rūgti pilve pro žarnyno sieneles pateks sveikos rūgimo medžiagos , o ne puvimo toksinai su šlakais, ir kepenys atstatys savo sveiką veiklą.
silva 2021-05-25 09:06
Aciu labai paprastai aiskiai ir nuosirdziai
Eugenija 2021-03-13 05:43
Iš tiesų labai pamokantis straipsnis belieka tik vykdyti visas nuorodas ir mūsų sveikata pagerės
Aušrs 2021-02-20 02:38
Labai naudingi patarimai Ačiū
Algimantas 2021-01-31 10:03
Labai geras straipsnis ačiū!

Ar žinote, kad...

Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.

Kitas faktas