Alavijas – ir sveikatai, ir grožiui

Alavijas – ir sveikatai, ir grožiui
Alavijo lapai, Light Stock | Shutterstock

Namų daktaru tituluojamą alaviją šiais laikais auginamą išvystame vis rečiau, o juk jis gali tapti nepakeičiamu vaistu: sakoma, kad alavijas gydo odos sužeidimus (nudeginimus, žaizdeles, bėrimus), padeda sumažinti skausmą, skatina audinių regeneraciją, padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir t.t.

 

Alavijas - kas tai per augalas?

 

Alavijas yra iš Šiaurės Afrikos ir Arabijos pusiasalio kilęs augalas, kurio rūšių pasaulyje priskaičiuojama daugiau nei 300. Tačiau tikrai ne visos alavijo rūšys turi gydomųjų savybių. Labiausiai vertinamas ir vaistams  dažniausiai auginamas porūšis – Aloe vera arba kitaip vaistinis alavijas, o štai namuose dažniausiai auginame Aloe arborescens arba medėjantį alaviją, kuris liaudiškai vadinamą alijošiumi.

 

Alavijas itin vertinamas jau tūkstančius metų. Senovės Egipte alavijas buvo vadinamas „nemirtingumo augalu“, o jo ekstraktai naudoti faraonų balzamavimui ir kaip grožio priemonė. Sakoma, kad garsioji Egipto karalienė Kleopatra naudojo alavijo gelį kasdieninei odos priežiūrai.

 

Alavijas aprašytas Senovės Egipto, Graikijos, Romos ir Kinijos medicinos raštuose. Alavijas minimas ir Biblijoje - Jono evangelijoje (19:39) rašoma, kad Jėzaus kūnas po nukryžiavimo buvo pateptas alavijo ir miros mišiniu, tad alavijas turėjo ne tik gydomąją, bet ir religinę reikšmę.

 

Kaip namuose auginti alaviją?

 

Alavijas prisitaikęs augti itin sausose, karštose vietose ir, kaip ir kiti sukulentai, jis savo mėsinguose, storuose lapuose sukaupia daug vandens.

 

Alavijai yra nelepūs augalai, kurie puikiai auga ir namuose. Jiems patinka daug šviesos, bet netiesioginė saulė. Alavijai itin gerai auga ant pietinių ar rytinių palangių. Ideali oro temperatūra alavijams 18 - 25 °C, šie augalai jautrūs šalčiui, o temperatūrai nukritus žemiau 5 °C jie gali visiškai sunykti.

 

Tiesa, dažniausiai namuose auginami alavijai nukenčia nuo perlaistymo arba perdėm tankios, molingos, drėgmę „užlaikančios“ žemės. Alavijus reikėtų sodinti į gerai drenuojamą, sukulentams skirta žemę ir laistyti labai saikingai, tik kai žemė visiškai išdžiūsta.

 

Kuo naudingas alavijas?

 

Stambiuose ir sultinguose alavijo lapuose slypi tikras biologiškai aktyvių medžiagų lobynas:

  • Vitaminai: A (retinolis) – svarbus odai, regėjimui. C (askorbo rūgštis) – antioksidantas, stiprina imunitetą. E – apsaugo ląsteles nuo žalingo aplinkos poveikio. B grupės vitaminai: B1, B2, B3, B6, B12 – svarbūs nervų sistemai ir medžiagų apykaitai.
  • Mineralai: kalcis, magnis, cinkas, chromas, natris, kalis, geležis, varis, manganas, selenas. Jie svarbūs fermentų veiklai, kaulų sveikatai, imuninei sistemai.
  • Aminorūgštys. Iš 20 žmogui būtinų aminorūgščių alavijas turi 18, įskaitant 7 iš 8 nepakeičiamųjų (organizmas jų negali pasigaminti pats).
  • Fermentai. Amilazė, lipazė, katalazė, celulazė ir kiti – padeda virškinimui, mažina uždegimą.
  • Polisacharidai. Itin vertinamas polisacharidas acemananas stiprina imunitetą, skatina audinių atsinaujinimą, turi priešuždegiminių savybių.
  • Antrachinonai (pvz., aloinas, emodinas). Veikia kaip natūralūs laisvinamieji, turi antibakterinių savybių.
  • Saponinai yra natūralios muilinės medžiagos bei turi antiseptinį poveikį.
  • Ligninai. Padeda medžiagoms prasiskverbti giliai į odą – tai viena priežasčių, kodėl alavijas toks efektyvus gydant ant žaizdas ar nudegimus.
  • Salicilo rūgštis. Ji turi priešuždegiminį poveikį – panašiai kaip aspirinas.

 

Kaip naudoti alaviją? Receptai sveikatai ir grožiui

 

Alaviją tikrai verta auginti namuose, nes tai puiki pirmosios pagalbos priemonė nusideginus, įsipjovus, persikaitinus saulėje. Alavijas taip pat tiks imuniteto stiprinimui ir odos bei plaukų priežiūrai.

 

Kaip tinkamai nupjauti ir naudoti alavijo lapus:

  • Nupjaukite apatinius, storiausius, seniausius lapus.
  • Palikite 10–15 min. pastovėti vertikaliai (pvz., įstatykite į stiklinę) – kad nutekėtų geltonas lateksas (jis gali dirginti).
  • Lapą perpjaukite ir išskobkite bei naudokite vidinį skaidrų, gelio konsinstencijos minkštimą.

 

Kaip naudoti gelį iš alavijo lapų:

  • Pirmajai pagalbai namuose. Alavijo gelis idealiai tiks įsipjovus, nusideginus, įgėlus vabzdžiams ir patyrus kitas smulkias traumas. Alavijas malšina skausmą, dezinfekuoja, skatina odos atsinaujinimą ir greitina gijimą.
  • Odos priežiūrai. Alavijo geliu tepkite veido ir kūno odą - tai odą intensyviai drėkinanti priemonė.
  • Po saulės vonių (ypač jei oda jautri, nudegusi). Tepkite alavijo gelį ant odos – jis vėsina, gydo, mažina paraudimą.
  • Riebios ir spuoguotos veido odos gydymui. Sumaišykite 1 šaukštą alavijo gelio su trupučiu medaus ir citrinos sulčių. Užtepkite ant švarios veido odos ir po 10–15 min. nuplaukite šiltu vandeniu.
  • Nuo pleiskanų. Įtrinkite gelį į galvos odą – jis ramina niežėjimą ir mažina pleiskanas.
  • Plaukų priežiūrai. Alavijo gelį lygiomis dalimis sumaišykite su kokosų aliejumi. Šį natūralų kondicionierių tepkite ant drėgnų plaukų, įtrinkite į galvos odą, palaikykite 30 min. ir išsiplaukite.
  • Vidiniam naudojimui alaviją reikėtų naudoti atsargiai. Vidiniam naudojimui tinka tik itin švarus gelis, be latekso ir kitų lapo dalių priemaišų. Alavijo gelio nerekomenduojama naudoti nėštumo ir žindymo metu, vaikams ar sergant inkstų, žarnyno ligomis, skundžiantis virškinimo sistemos sutrikimais. Nusprendus vartoti alavijo gelį, tą daryti reikėtų atsargiai ir su saiku - 1 arbatinį šaukštelį gelio įmaišykite į stiklinę vandens ir išgerkite kiekvieną rytą. Ši priemonė stiprina imunitetą ir gerina virškinimą.

Komentarai (5)

lina. 2019-01-12 14:43
zinau apie alijosiu bet jo nekur negaunu pirkt kad savo krumeli tureti.zinau daug jo gydomuju savybiu.tai grozio aleksiras.
Linutė SKRINSKIENĖ 2015-09-06 10:27











O kam gamintis miela Elena? Juk yra nuostabi kompanija FOREVER .Juk ten viskas yra ko reikia žmogaus organizmui.Naudokite ir tuoj pajusite naudą.





elena 2014-10-24 15:45
gal kas galite parasyt kaip pasigamint alavijo antpila,o gal pirkt vaistineje
STASE 2014-09-15 22:22
Auginu alayija tik nezinau kokia rusis uzpiltas degtine skystis pasidaro raudonas galkas galite pakomentuoti
.
Solveiga 2013-10-31 12:45
Stebuklingas vaistas,as be jo,niekur.

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas