Skrandžio vėžys – tai piktybinis navikas, kuris išsivysto iš skrandžio gleivinės ląstelių. Ši liga dažniausiai prasideda lėtiniu uždegimu ar kitais gleivinės pažeidimais, kurie palaipsniui sukelia ląstelių pakitimus ir nevaldomą augimą.
Skrandžio vėžys gali lokalizuotis įvairiose skrandžio dalyse ir pasižymi įvairiomis auglio formomis bei biologiniu elgesiu. Liga dažnai būna diagnozuojama vėlai dėl simptomų nežymumo ankstyvosiose stadijose, todėl turi didelį poveikį paciento prognozei.
Dėl sudėtingos biologijos ir lokalizacijos gydymas gali būti sudėtingas, o ligos eiga – nepastovi.
Ši eiga dažnai trunka daugelį metų, todėl ankstyva diagnostika yra labai svarbi.
Skrandžio vėžys dažnai atsiranda dėl kelių veiksnių sąveikos, o riziką didina gyvenimo būdas ir genetika.
Skrandžio vėžys ankstyvoje stadijoje dažnai neturi ryškių simptomų, todėl svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius ilgalaikius virškinimo sutrikimus.
Viena dažniausių komplikacijų yra kraujavimas iš virškinimo trakto, kuris pasireiškia vėmimu su krauju arba juodu viduriavimu. Tai gali sukelti anemiją ir reikalauti skubios medicininės pagalbos.
Kita komplikacija – obstrukcija (užsikimšimas) skrandžio išėjimo angos arba žarnyno, dėl ko atsiranda sunkumas virškinti maistą, vėmimas, pilvo pūtimas ir svorio kritimas.
Pažengusios ligos metu navikas gali plisti į aplinkinius organus, sukelti skausmą ir funkcinį jų sutrikimą. Taip pat gali išsivystyti metastazės į kepenis, plaučius, kaulus ar kitus organus, dėl ko blogėja bendroji paciento būklė.
Ligos progresavimas ir gydymo šalutiniai poveikiai gali sukelti bendrą silpnumą, mitybos sutrikimus, imuninės sistemos nusilpimą ir infekcijas.
Pirmiausia svarbu subalansuota mityba, kurioje gausu daržovių, vaisių, skaidulų ir mažai rūkyto, sūraus, perdirbto ar aštraus maisto. Rekomenduojama vengti perteklinio druskos ir konservantų vartojimo.
Svarbu laiku gydyti Helicobacter pylori infekciją, kuri yra pagrindinė lėtinių skrandžio uždegimų ir vėžio priežastis. Periodiškai tikrintis asmenis, turinčius aukštą riziką, pavyzdžiui, šeimoje sirgusius skrandžio vėžiu.
Rūkymo ir alkoholio vartojimo mažinimas arba visiškas atsisakymas taip pat sumažina vėžio riziką. Reguliarus fizinis aktyvumas ir normalus kūno svoris stiprina bendrą organizmo sveikatą ir mažina onkologinių ligų atsiradimo riziką.
Reguliarūs medicininiai patikrinimai ir endoskopiniai tyrimai, ypač rizikos grupėse, padeda anksti nustatyti priešvėžinius pakitimus ir pradėti gydymą.
Laikantis šių principų, galima ženkliai sumažinti skrandžio vėžio atsiradimo tikimybę.
Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų
Kitas faktas