Kaip išvengti pavojingų vabzdžių ir voragyvių įkandimų

Kaip išvengti pavojingų vabzdžių ir voragyvių įkandimų

Kai kurie vabzdžiai ir voragyviai gelia, kanda ar net platina ligas. Deja, šie gyvūnai yra neišvengiama šiltojo sezono, ypač vasaros, dalis, tačiau tai nereiškia, kad kelis mėnesius turėtumėte praleisti slapstydamiesi uždarose patalpose ir bijodami. Norėdami saugiai džiaugtis atšilusia ir sužydėjusia gamta, galite vadovautis keliais paprastais pavojingų vabzdžių prevencijos metodais.

 

Vapsvos ir širšės

 

Yra keletas skirtingų vapsvų rūšių. Jos dažniausiai būna rudos, šiek tiek geltonos spalvų, tačiau visos turi ryškias spalvų juostas. Nesvarbu, kokia vapsvos ar širšės rūšis bebūtų – jos tikrai įgels, jei sutrikdysite jų ramybę, užminsite ar pajudinsite lizdą. Pavyzdžiui, užtenka garsiai veikiančios sodo darbų įrangos, tokios kaip: žoliapjovė, pjūklas, kad sukeltumėte aktyvų širšių ar vapsvų atsaką ir puolimą, jeigu netoliese yra jų lizdas.

 

Norėdami apsisaugoti nuo šių vabzdžių įkandimų:

 

  • Venkite trikdyti jų ramybę ir nelieskite lizdo;

     

  • Nepalikite tuščių ertmių namo sienose, pavėsinėje, ir pan., nes ten mėgsta įsikurti vapsvos ir širšės;

     

  • Dėvėkite batus, ypač žolėtose vietose (jose gali būti nemažai šių vabzdžių);

     

  • Dažykite neapdorotą medieną – joje irgi gali įsikurti šie gyvūnai;

     

  • Dažnai išmeskite šiukšles ir laikykite šiukšliadėžes uždengtas;

     

  • Neleiskite didelės vandens srovės prie vabzdžių, nes tai padidina agresyvios reakcijos tikimybę;

     

  • Venkite kvėpintis saldžiais kvapais;

     

  • Jei visgi jums įgėlė, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes reakcija gali būti sunki.

     

Erkės

 

Erkės priskiriamos prie voragyvių, tačiau yra vienas pavojingiausių šiltuoju sezonu būdraujančių gyvūnų. Jos gali platinti Laimo ir erkinio encefalito ligas, kurios, negydomos, negrįžtamai paveikia sąnarius, taip pat širdį ir nervų sistemą. Erkių platinamos ligos taip pat gali sukelti: bėrimus, karščiavimą, šaltkrėtį ir galvos skausmus.

 

Erkės gali prisitvirtinti prie atviros odos, todėl praleidus laiką lauke svarbu atlikti viso kūno patikrinimą, ar nėra erkių – išpurtykite drabužius, nusiprauskite duše.

 

Būdami lauke, dėvėkite šviesios spalvos drabužius – ant jų lengviau pastebimos erkės, sukiškite kelnes į batus ar kojines. Galite naudoti specialius purškalus, atbaidančius erkes. Daugelis kvapų, kurie žmonėms nuostabiai kvepia, labai atbaido erkes. Įrodyta, kad levandos, pipirmėtės, citrinžolės, kedrai, rožės, snapučiai ir citrusas, nepatinka erkėms – tad drąsiai naudokite šių kvapų eterinius aliejus.

 

Šimtakojai ir tūkstantkojai

 

Šimtakojus lengva pastebėti pagal kirminą primenantį kūną, o jie turi nuo 15 iki 177 kojų poras. Jei elgsitės šiurkščiai ir nuskriausite šiuos gyvūnus, didesni šimtakojai gali skaudžiai įkąsti. Tuo tarpu tūkstantkojai gali išskirti nemalonaus kvapo skystį, kuris dirgina odą.

 

Norėdami apsisaugoti, sumažinkite drėgmės plotus aplink namų teritoriją, nepalikite lapų ar nupjautos žolės krūvos ilgesniam laikui, nes tai puikios sąlygos gyventi šimtakojams ar tūkstantkojams. Jeigu pas jus į namus užlydo šis gyvūnas, specialistai pataria jo neliesti rankomis, o saugiai susiurbti.

 

Arkliamusės

 

Arkliamusės turi juodą arba pilką kūną su didelėmis akimis, kuriose yra žalios arba violetinės horizontalios juostos. Jums nereikia jaudintis dėl arkliamusių patinų, tačiau patelės tikrai kandžiojasi ir labai skaudžiai. Dažniausiai jos gyvena atokesnėse kaimo vietovėse arba miškingose vietose, jos minta didelių gyvūnų krauju, pavyzdžiui: elnių, karvių, arklių. Jei gyvenate ar lankotės vietovėje, kurioje gali būti arkliamusių, naudokite vabzdžius atbaidančias specialias priemones, apsaugančias nuo įkandimų.

Komentarai