Laiku diagnozuotas prostatos vėžys – išgelbėta gyvybė

Laiku diagnozuotas prostatos vėžys – išgelbėta gyvybė

Prostatos vėžio diagnozę kasmet išgirsta keli tūkstančiai lietuvių. Tai – dažniausia vyrų onkologinė liga šalyje ir ja serga daug vyresnio amžiaus stipriosios lyties atstovų. Ši diagnozė visuomet skamba baugiai ir nemaloniai, bet gera žinia yra ta, kad prostatos vėžys yra sėkmingai gydomas, o dažnais atvejais – išgydomas visiškai.

Liga, kuris slepiasi

Prostatos vėžys – klastinga liga, kuri žmogaus kūne gali tūnoti ilgus metus. Šia liga sergantys vyrai ilgą laiką nejaučia jokių simptomų, liga tyliai progresuoja ir tik sulaukę vyresnio amžiaus pradeda justi nemalonius pojūčius, ima įtarti onkologinį susirgimą. Vyrai retai yra linkę ieškoti pagalbos, jei nesijaučia blogai. Visgi, jie patys ar raginami artimųjų, turėtų suskubti darytis prostatos tyrimus. Tai, kad vyras nejaučia simptomų, nereiškia, kad prostatos vėžys juos aplenkė. Vyrams sulaukusiems 50 metų ir daugiau, rekomenduojama atlikti kasmetinę prostatos vėžio patikrą.

Pasak specialistų, iki šiol tiksliai nėra žinoma, kas sukelia prostatos vėžį, bet galima išskirti keletą rizikos veiksnių. Vyrai, kurių giminaičiai yra sirgę prostatos vėžiu, taip pat tie, kurių šeimoje moterys sirgo krūties vėžiu, turėtų susirūpinti ir tikrintis dažniau. Gydytojas urologas Dainius Kaniušas sako, kad veiksnys, kurio tikrai reikėtų paistyti yra galimas ligos paveldimumas pagal vyriškąją liniją. Važiavimas dviračiu, riebus maistas, intymaus gyvenimo dažnis ar jo nebuvimas, nelemia prostatos vėžio atsiradimo galimybės. Tai – medicininiai mitai, kuriuos greitai išsklaido patyrę medikai ir nesudėtingi tyrimai.

Ankstyva diagnozė – išgelbėta gyvybė

Ši onkologinė liga dažnai prasideda tyliai ir ilgus metus lindi žmogaus kūne, tik retais atvejais prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus. Lėtai vystydamasis prostatos vėžys apie save duoda žinoti vėlesniame amžiuje, kai pasunkėja ir padažnėja šlapinamasis, tualeto durys naktį imamos varstyti itin dažnai, o šlapinimosi metu skauda arba jis yra kraujingas. Kartais pirmasis prostatos vėžio simptomas gali pasireikšti kaulų (dubens, šlaunies, klubo) skausmais. Tai gali reikšti, kad prostatos vėžio ląstelės išplito ir susidarė ligos metastazės kauluose. Jei atsiranda šie simptomai – būtina kreiptis į medikus.

2 psl. »

Komentarai