Sergančiųjų diabetu pėdų priežiūra

Sergančiųjų diabetu pėdų priežiūra

Sergantiems cukriniu diabetu problemų netrūksta: tenka keisti mitybą, gyvenimo būdą, savo įpročius... Liga optimistiškai nenuteikia – grasina komplikacijomis, verčia imtis papildomų atsargumo priemonių, minti įvairių specialistų slenkstį. Išmokus tinkamai rūpintis pėdų oda, būtų galima išvengti bent vienos problemos – diabetinės pėdos opos.

Diabetas – lėtinė liga. Sergant ja ženkliai padidėja cukraus kiekis kraujyje. Jei per kelerius metus šis rodiklis nesusinormalizuoja, pažeidžiamos kraujagyslės ir kojų bei rankų nervų galūnėlės – dėl to sumažėja jautrumas. Tai pavojinga, nes susižeidęs, nušalęs ar nusideginęs žmogus nebejaučia skausmo, o atsiradusios žaizdos gyja labai lėtai, sunkiai ir net gali pradėti gangrenuoti.

Vienas iš svarbiausių dalykų sergančiam diabetu – kokybiška, tinkama avalynė. Žinoma, jam tikriausiai bet kuri atrodys patogi, tačiau mados naujoves šiuo atveju reikėtų pamiršti – geriausia rinktis ortopedinę, tačiau tiktų ir kitokia. Svarbu patikrinti, kad siūlės ir aštrūs kraštai vaikštant nepjatų kojų, kad neatsirastų nuospaudų, žaizdų. Žmogus nejaus įkritusio akmenuko ar kitokio svetimkūnio, todėl reikėtų pasirūpinti pėdų saugumu.

Dėl ligos nukenčia ir tos nervų galūnėlės, kurios kontroliuoja odos atsinaujinimo, drėkinimo funkciją. Dėl to pėdos labai išsausėja ir yra pažeidžiamos, trūkinėja, padidėja tikimybė, kad į organizmą pateks infekcija.

Diabetinės pėdos opos padeda išvengti ne tik avalynė, bet ir įvairios priemonės. Keblumų sudaro tai, kad diabetu sergančiam žmogui didžioji dalis įprastos kosmetinės ir salonų produkcijos netinka – jam reikia sukurtos būtent diabetikams. Lietuvoje mėgstamas tepalas „Kerasal“, Rusijoje – vokiečių firmos „Peclavus“ produkcija.

2 psl. »

Komentarai