Ką svarbu žinoti apie veido rožinę? 10 klausimų dermatovenerologei Jurgitai Karčiauskienei

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Ką svarbu žinoti apie veido rožinę? 10 klausimų dermatovenerologei Jurgitai Karčiauskienei
@Shutterstock

Ar rožinė gali pasireikšti visiems odos tipams? Gal egzistuoja kažkokios priemonės rožinės prevencijai? Ar galiu maskuoti raustančią odą įprastais makiažo pagrindais ir maskuokliais? Kaip rožinė susijusi su skrandžio bakterijomis?

 

 

Į klausimus atsako gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Jurgita Karčiauskienė.

 

  1. Šiemet pastebėjau ant veido kelis plyšusius kapiliarus, ar tai reiškia, kad man rožinė ir dabar su laiku jų vis daugės?

 

Veido rožinei būdingi išsiplėtę smulkūs kapiliarai veide - telangiektazijos. Vis dėl to, ne kiekvienas išsiplėtęs kapiliaras ar trūkusi kraujagyslė veide yra šios ligos požymis. Jei kartu pasireiškia ir praeinantis ar pastovus veido odos centrinės dalies paraudimas, tai gali būti šios ligos pirmoji forma.

 

  1. Ar rožinė gali pasireikšti visiems odos tipams?

 

Veido rožinė gali pasireikšti visų odos tipų žmonėms. Naujausiais literatūros duomenimis, kas dešimtas suaugęs asmuo turi šios ligos požymių. Vis dėl to, labiausiai ji vargina šviesios odos (I-II odos tipas) savininkus.

 

  1. Ar egzistuoja kažkokios priemonės rožinės prevencijai?

 

Veido rožinės pasireiškimą didžiąja dalimi sąlygoja odos tipas ir genetika. Šito nepakeisime. Tačiau nuo šios ligos rizikos faktorių gausos Jūsų gyvenime priklauso, ar turėsite tik vieną kitą kapiliarą, nežymiai paraustančią odą, ar liga progresuos iki sunkaus odos uždegimo. Veido rožinę progresuoti skatina saulės vonios, pirtys, karštas ir aštrus maistas, alkoholis, nekontroluojama hipertenzija, skrandžio ligos, kai kurie vaistai. Vengiant šių veiksnių ir naudojant dermatologinę kosmetiką, skirtą raustančiai odai, dažniausiai liga pasireiškia nestipriai.

 

  1. Girdėjau, kad rožinė gali būti susijusi su kažkokia bloga skrandžio bakterija. Ar tai tiesa?

 

2017 metais atliktos kelios išsamios literatūros analizės šia tema pateikia labai kontraversiškus rezultatus. Kai kurie moksliniai tyrimai pastebi dažnesnį uždegiminės veido rožinės paplitimą kuomet skrandyje randama Helicobacter pylori bakterija. Tačiau dažniausiai H. pylori išgydymas tik neženkliai pagerina veido rožinės simptomus. Be to, didesnė dalis iki šiol publikuotų tyrimų apskritai neranda reikšmingos koreliacijos tarp skrandžio bakterijos ir rožinės. Taigi, kol kas vieno atsakymo į Jūsų klausimą nėra. Vis dėlto, jei veido rožinės bėrimai labiau pasireiškia apie burną, o jei dar turite problemų su virškinimu, skrandžio bakteriją ištirti, o radus ją gydyti, tikrai rekomenduočiau.

 

  1. Kas kiek laiko yra normalu turėti rožinės paūmėjimus?

 

Veido rožinės paūmėjimai labai priklauso nuo odos tipo, genetinio pagrindo ir šios ligos rizikos veiksnių gausos Jūsų gyvenime.  Vieni asmenys visą gyvenimą turi tik kelis kapiliarus centrinėje veido dalyje ir šiek tiek rausvesnę šių zonų odą, tuo tarpu kiti pastoviai kovoja su ligos paūmėjimais. Tai labai individualu.  

 

  1. Ar rožinės paūmėjimai yra kažkaip susiję su metų laikais?

 

Veido rožinė linkusi paūmėti vasarą, kuomet saulės gauname daugiau. Taip pat žiemą, kuomet neišvengiame lauko ir patalpos temperatūrų skirtumų.

 

  1. Kaip reikėtų efektyviausiai reaguoti, kai jaučiu, kad rožinės paūmėjimas jau prasideda?

 

Visų pirma, reikėtų pergalvoti, kodėl liga ima stiprėti: gal deginotės saulėje, o gal išgėrėte vyno taurę ar buvote pirtyje? To reikėtų atsisakyti. Sekantis žingsnis – sustiprinti odos priežiūrą pasitelkiant dermatologinę kosmetiką tokio tipo odai. Jei vis tiek liga paūmėjo, pasitarkite su gydytoju dermatologu kaip ją gydyti ir prižiūrėti.

 

  1. Ar būtina nuolatos naudoti kosmetikos priemones raustančiai odai? Gal kai oda atrodo geriau, galiu naudoti kitokius veido kremus?

 

Priemonės raustančiai odai saugo nuo ligos progresavimo. Tačiau jei Jūsų ligos forma yra labai lengva ir stabili, tikrai nebūtina visą gyvenimą naudoti tik šiai linijai skirtus kremus. Vis dėl to, venkite agresyvių kremų su stipriomis rūgštimis ir riebių odos priežiūros produktų bei aliejų, nes liga gali paūmėti.

 

  1. Ar galiu maskuoti raustančią odą įprastais makiažo pagrindais ir maskuokliais?

 

Veido rožinei maskuoti skirti kremai dažniausiai geriau nei įprasti maskuotojai paslepia raudoną odos atspalvį, būdingą šiai ligai bei turi kapiliarus stiprinančių medžiagų, saugo nuo saulės. Tačiau pacientams tikrai ne visada pavyksta prisitaikyti maskuojančios priemonės atspalvį. Taigi, jei yra poreikis, išbandykite kitas maskuojančias odą priemones. Vis dėl to, geriau tokiai odai tinka lengvos tekstūros, odos neapsunkinantys maskuojantys kremai su apsauginiu nuo saulės faktoriumi ar mineraline pudra.

 

  1. Ar turint rožinę turėčiau reguliariai lankytis pas dermatologą?

 

Jei Jūsų ligos forma stabili ir odos būklė neblogėja, o Jūs žinote kaip sau padėti, kad ši liga Jums neapkartintų gyvenimo, pastoviai lankytis pas dermatologą nebūtina. Vis dėl to, jei liga progresuoja ar pasireiškia uždegiminė jos forma, greičiausiai reikia ne tik dermatologinės kosmetikos, bet ir vaistų ar gyvenimo būdo korekcijos, todėl nedelskite ir užsirašykite vizitui pas gydytoją dermatologą.

 

Daugiau informacijos apie rožinę rasite www.raustu.lt
 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas