Šiuolaikinės modernios dantų implantologijos tėvas, švedų mokslininkas prof. Per-Ingvar Branemarkas dažnai kartodavo: „Nė vienas žmogus nenusipelnė mirti su dantimis stiklinėje“. Profesoriaus požiūris į mediciną ir pacientus yra aktualus ir šiandien.
Šį mintis įkvėpė neseniai Panevėžyje atidarytos odontologijos klinikos „Baltijos implantologijos centras“ vadovą Andrių Kildą. Su juo kalbėjomės apie kliniką bei dantų implantavimo naujoves.
Lietuvoje dar labai daug garbaus amžiaus žmonių, kuriems gresia būtent toks likimas – iki gyvenimo pabaigos nakčiai išsiimti dantų protezus. Kas juos sulaiko nuo galimybės turėti nenuimamus protezus, kurie yra pritvirtinti prie įsriegtų implantų?
Daugeliui atrodo, kad finansinė pusė, nors, kaip matome iš praktikos, pirmiausia – jų pačių požiūris į save. Dažnai iš jaunesnių pacientų, kuriems reikia atkurti visus dantis, girdime tokį argumentą – „Aš per jaunas gyventi su dantimis stiklinėje“. Pritaikydamas prof. Branemarko mintį galiu pasakyti – kiekvienas žmogus, kad ir kokio amžiaus jis bebūtų, yra per jaunas gyventi su dantimis stiklinėje. Paklauskite bet kurio senjoro, kokio amžiaus jis jaučiasi? Nė vienas nepasakys, kad jaučiasi senas. Širdis nesensta! Kiek bebūtų metų – žmogus visada yra per jaunas gyventi su išimamais dantų protezais. Tuo įsitikinę visi klinikos gydytojai, ir dirba tam, kad taip neatsitiktų.
Mūsų klinikoje dirba visų odontologijos sričių specialistai. Gydome pacientus nuo paties mažiausio iki garbaus amžiaus senjorų: valome, plombuojame, baliname, tiesiname ir jei reikia, implantuojame. Tam, kad žmogus iki senatvės išlaikytų sveikus savus dantis – reikalinga nuolatinė priežiūra. Tačiau ne kiekvienam tai pavyksta. Tuomet rekomenduojame nenuimamus dantų protezus pritvirtintus prie įsriegtų dantų implantų.
Kokio amžiaus sulaukę žmonės visai nebeturi savų dantų?
Tokios aiškios ribos nėra. Kiekvienas atvejis individualus. Jei dantų netenkama dėl traumos, tai gali nutikti ir visiškai jaunam žmogui. Natūraliai dantis praranda vyresni, perkopę penktą dešimtį. Priklauso nuo to, kaip žmogus visą gyvenimą rūpinosi savo dantimis, paveldimumas taip pat turi įtakos.
Jaunesni iš karto domisi nenuimamais protezais pritvirtintais ant įsriegtų implantų. Na, o vyresni kažkodėl mano, kad jiems bus gerai ir nuimama plokštelė. Jie galvoja apie pinigus, bet negalvoja apie tai, kaip gyvens su plokštele, kaip nejaus maisto skonio, negalės normaliai jo sukramtyti, kaip plokštelė trins dantenas, klibės ir nuolatos kris, už jos klius liežuvis ir teks švepluoti.
Viena maloniausių akimirkų mūsų darbe, kai vaikai atveda savo pagyvenusius tėvus vizito pas odontologą. Jie turi daugiau galimybių susirasti informaciją apie naujausius sprendimus, taikomus šiuolaikinėje odontologijoje. Žinoma, vaikai dažnai gali ir finansiškai pagelbėti savo tėvams. Beje, klinikoje pacientai, jei reikia, gali sudaryti sutartį su medicinos lizingo kompanija, kuri suteikia paskolą. Aš nežinau reikalingesnio daikto už dantis, kuriam verta skolintis. To jausmo, kai tau nereikia rūpintis, kuo kramtai, nepalyginsi su jokio daikto teikiamu džiaugsmu.
Kaip atkuriami visi dantys ant įsriegtų implantų?
Ko žmogui reikia, kai jis ateina pas dantų gydytoja? Kad neskaudėtų, nereiktų labai daug kartų lankytis, kad su naujais dantimis galėtų gerai kramtyti ir kad jie ilgai tarnautų. Vadovaudamiesi tokiu požiūriu, pasirinkome implantus to gamintojo, kuris atitinka šiuos kriterijus. Savo praktikoje naudojame švedų kompanijos gaminamus dantų implantus bei jų siūlomas gydymo metodikas. Iš gydytojo chirurgo šie pažangūs metodai reikalauja nemažai patirties, meistriškumo, tačiau pacientai visuomet džiaugiasi gydymo rezultatu. Klinikoje implantuojančio gydytojo patirtis solidi – 8 metai.
All-on-4® dantų implantai
Yra dar vienas svarbus aspektas, dėl ko mūsų klinika naudoja būtent švedų kompanijos gaminamus All-on-4® dantų implantus. Sukurta jų taikymo metodika, leidžianti visus vieno žandikaulio dantis atkurti tik ant keturių implantų. Chirurgas parenka tas žandikaulio vietas, kuriose yra pakankamai kaulo, taip išvengiame sudėtingo kaulo priauginimo. Implantavimo procedūra tampa trumpesnė ir ekonomiškesnė, nes reikia mažiau implantų. Vieno vizito metu gali būti įsriegti dantų implantai ir ant jų pritvirtinti laikini dantys. Maždaug po pusmečio, kai implantai suauga su kaulu, yra pritvirtinami nuolatiniai dantys. Implantams gamintojas suteikia viso gyvenimo garantiją, dėl to pacientas gali būti ramus dėl naudojamų medžiagų kokybės.
Klinikoje yra įrengta moderni laboratorija, kurioje gaminami dantų protezai. Taigi, viskas yra sukurta paciento patogumui. Nenuimami dantys ant implantų tarnauja kaip savi, juos ir prižiūrėti reikia taip pat – kruopščiai valyti rytą vakarą šepetėliu.
Implantavimo procedūra yra atliekama pritaikius vietinę nejautrą, kaip ir plombuojant ar kitaip gydant dantis. Jei būtinai reikia, galime taikyti sedaciją, trumpo veikimo medikamentais sukeltą sąmonės slopinimo būseną, pasireiškiančią mieguistumu arba miegu, iš kurio pacientas po procedūros lengvai pažadinamas.
Kokie žmonės renkasi tokį dantų atkūrimą?
Tie, kurie nori normaliai gyventi. Tai reiškia – normaliai atrodyti, kramtyti, jausti maisto skonį ir nori apskritai užmiršti, kad turi dantų protezus. Pacientai patys pripažįsta, kad su naujais dantimis, pritvirtintais ant įsriegtų implantų jaučiasi ir kramto lygiai taip pat, kaip ir su nuosavais dantimis.
Mūsų pacientai ne tik panevėžiečiai. Jaukią ir šiltą kliniką pamėgo pacientai iš kitų miestų, ir net iš Vilniaus, nes kokybišką gydymą gauna gal kiek pigiau nei sostinėje. Emigravusius kraštiečius pas gydytoją vis dažniau užregistruoja namuose likę giminaičiai. Trumpam namo sugrįžtantys objektyviausiai įvertina, kad gydymas ir ypač implantavimas kaip užsienyje, o kaina – lietuviška, mažesnė.
Man labai miela matyti vyresnius žmones iš aplinkinių miestų ir miestelių – statybininkus, ūkininkus, mokytojus, kurie ateina aiškiai žinodami, kad vietoj nuimamo protezo nori naujų dantų, pritvirtintų ant įsriegtų implantų.
Tuomet labai aiškiai jaučiu, jog mūsų tikslas – kad kiekvienas gyventų be dantų stiklinėje yra pasiekiamas.
Ačiū už pokalbį.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai (5)