Ilgą laiką apie podagrą sklandė daugybė mitų, pavyzdžiui, kad podagra – tai gausiai ir riebiai valgančių, nesaikingai alkoholį vartojančių žmonių liga. Kadangi senais laikais tokį gyvenimo būdą galėjo gyventi tik turtingieji, podagra buvo vadinama karalių liga.
Dabar apie podagrą žinoma kur kas daugiau. Ir tai visiškai nestebina, nes pastaraisiais dešimtmečiais sergamumas šia liga padidėjo visose šalyse. Įprastai podagra dažniau kankina vyrus, nei moteris. Dažniausiai vyrams podagra atsiranda virš 35 metų, o moterims – prasidėjus menopauze, maždaug 55 metų.
Podagra – tai sutrikusios mediagų apykaitos liga, kuomet ligonio kraujyje susikaupia daug šlapimo rūgšties, o audiniuose, sąnariuose, inkstuose atsiranda šlapimo rugšties druskų. Šios druskos sukelia uždegiminius bei degeneracinius pakitimus, todėl inkstuose gali pradėti formuotis akmenys.
Kalbos, esą podagra – turtingųjų liga – nevisai teisingos, tačiau tai, kad podagra iš tiesų yra susijusi su mityba yra visiška tiesa. Mokslininkai pastebėjo tiesioginę priklausomybę tarp podagros ir per didelės kūno masės, padidėjusio arterinio kraujospūdžio bei alkoholio gėrimo, kuris didina šlapimo rūgšties kiekį kraujyje.
Gydytojai išskiria dvi podagros rūšis: pirminę ir antrinę. Pirminės podagros atveju kaltas gali būti paveldimumas arba netinkama mityba, o antrinė podagra įprastai pasireiškia kaip kitos ligos sudedamoji dalis, kai dėl tam tikrų aplinkybių inkstai išskiria mažiau šlapimo rūgšties, todėl rūgštis ima kauptis kraujyje, taip sukeldama podagros simptomus. Pasitaiko, kad antrinę podagrą sukelia vaistai: antibiotikai, kortikosteroidai, šlapimą varantys medikamentai ir t.t.
Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.
Kitas faktas
Komentarai (8)