Ar tikrai sumažinę maisto porcijas ir padidinę fizinį aktyvumą sugebėsite greitai ir visam laikui atsikratyti nepageidaujamo antsvorio? Kodėl, atrodytų, teisingos metodikos neveikia, o kūno formos lyg užsispyrusios nekinta, net jei liejate prakaitą treniruodamiesi? Visą savo sąmoningą gyvenimą sportui, fitnesui ir darbui su klientais sporto salėje paskyręs licencijuotas asmeninis fitneso treneris Mindaugas Juška sako, kad paprastai žmonės turi sveikos mitybos ir aktyvios gyvensenos žinių, bet jos būna padrikos ir taikomos netinkamai.
„Geras treneris – ne tas, kuris puikiai išmano kūno veikimo mechanizmus, bet tas, kuris geba įsiklausyti į konkretų žmogų, atrasti geriausiai jam tinkančią sveikos gyvensenos formulę, ir motyvuoti tiek treniruočių metu, tiek po jų,“ – neabejoja Mindaugas Juška, savo patirtį ir vertingiausius patarimus sveiko, sportiško kūno siekiantiems žmonėms sudėjęs į šviežiai pasirodžiusią knygą „Kaip sukurti savo svajonių kūną“.
Atsakydamas į sportuojantiems žmonėms dažniausiai iškylančius klausimus, mokydamas žvelgti į savo kūną platesniu kampu, Mindaugas taip pat aptaria ir populiariausius mitus, su kuriais susiduria konsultuodamas svajonių kūno siekiančius žmones. Šįkart – trumpai apie didžiausius antsvorio metimo mitus.
1 mitas: VISOS KALORIJOS YRA VIENODOS
Skirtingame maiste yra skirtinga maistinių makromedžiagų kombinacija: priklausomai nuo to, valgysite obuolį, ar ledų porciją, skirsis šių produktų įsisavinimo kelias, o tai reiškia, kad suvartojus tą patį kalorijų skaičių, organizmo reakcija ir efektas gali būti visiškai skirtingi.
„Mūsų organizmo gyvavimui reikalingos ne kalorijos, bet tinkamos maistinės medžiagos. Štai kodėl iš pyragaičių ar perdirbto maisto gaunamos tuščios kalorijos tiesiog nemaitina mūsų kūno ir organizmo ląstelių. O šis, negaudamas gyvybiškai reikalingų medžiagų, labai greitai pradeda siųsti smegenims alkio signalą, ir mes vėl ieškome maisto,“ – netinkamų kalorijų vartojimo mechanizmą paaiškina Mindaugas.
Licencijuotu asmeniniu treneriu dirbantis sportininkas sako seniai įsitikinęs ir konkrečiais svorį metančių žmonių pavyzdžiais įrodęs, kad tik sveikas maistas, turintis kokybiškų „statybinių medžiagų“, virsta energija, o ne kūno riebalais.
2 mitas: PAKANKA MAŽIAU VALGYTI IR DAUGIAU JUDĖTI
Mintis, kad norint atsikratyti nereikalingo svorio, pakanka sukurti kalorijų deficitą, iš esmės skamba logiškai: mažai antsvorio turinčiam vidutiniam žmogui tokia formulė gal ir pasiteisintų. Tačiau, žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos, ši metodikai nepadės didesnį (20 ir daugiau kilogramų) antsvorį turintiems žmonėms: na, kiek iš jūsų ryšis visą gyvenimą gyventi pusbadžiu ir nenustygdami krutėti?
Mindaugas sako, kad bukai taikoma „mažiau valgyk-daugiau judėk“ taisyklė anksčiau ar vėliau sugrįžta vėl su kaupu priaugtu antsvoriu, todėl būtina įvertinti ir atsižvelgti į psichologines, fiziologines bei biochemines konkretaus žmogaus savybes.
Ar tai reiškia, kad asmeninis treneris privalo būti ir geras psichologas? „Neabejotinai!“ – tvirtina knygos autorius – ir čia pat pristato trečią gajų mitą, kurį jam nuolat tenka išgirsti iš naujų klientų.
3 mitas: SVORIS KRENTA TOLYGIAI IR NUOLAT
Jei manote, kad pradėjus taisyklingai maitintis bei sportuoti, svoris nuosekliai kris kiekvieną dieną – greičiausiai netruksite nusivilti.
„Tiesa ta, kad pradėję sportuoti, kai kurie žmonės iš pradžių netgi priauga svorio. Dar kiti progreso nemato net kelias pirmas savaites – ir štai čia labai svarbus trenerio palaikymas bei teisinga motyvacija, kad nekantrus žmogus nusivylęs visko nemestų, – patirtimi dalijasi asmeninis treneris Mindaugas. – Vėliau akivaizdus svorio kritimas greičiausiai taip pat sulėtės. Su kuo jus ir sveikinu: greitas linijinis svorio metimas – tai trumpalaikis rezultatas, neretai sukeliantis „žingsnis į priekį – du atgal“ efektą. Tik tuomet, kai žengsite tris žingsnis į priekį, o vieną atgal, ir tokiu principu judėsite pirmyn, galite tikėtis užtikrintų rezultatų, sveiko, perspektyvaus ir ilgalaikio antsvorio atsikratymo.“
4 mitas: DIETINIS MAISTAS – PAPRASČIAUSIAS BŪDAS ATSIKRATYTI ANTSVORIO
Per savo darbo metus Mindaugui teko matyti daug mitybos madų ir įsitikinimų: su šypsena jis prisimena, kad vienu metu visi kategoriškai atsisakydavo riebalų, paskui atėjo cukraus nevalgymo mada, į kurią prekybininkai greitai sureagavo pasiūlydami neva dietinius produktus, kuriuose cukrų pakeitė ne mažiau pavojingi dirbtiniai saldikliai.
„Jie neigiamai veikia mūsų hormoninį foną, virškinimo sistemą, be to, dirgina smegenų sritį, atsakingą už alkio jausmą, – vardija svetainės SvajoniuKunas.lt įkūrėjas, ir pataria nepasikliauti prekybininkų lozungais bei etiketėmis. – Tai, kas įvardijama kaip „sveikas“, „dietinis“ produktas, nebūtinai toks ir yra. Štai, kad ir baltyminiai batonėliai – juk juose knibžda cukraus, nekokybiškų baltymų ir transriebalų“.
5 mitas: MUS TUKINA VARTOJAMI ANGLIAVANDENIAI
Baiminatės mitybos baubu paverstų angliavandenių? Bet juk jie reikalingi natūraliems gyvybiniams procesams, kaip ir visos kitos maistinės medžiagos!
Beje, mažai angliavandenių turinti dieta lėtina skydliaukės veiklą, todėl ši mažiau išskiria reikiamų hormonų, o tai trikdo medžiagų apykaitą.
„Angliavandeniai būtini jūsų sveikai dietai, svarbiausia – vartojama angliavandenių rūšis ir tipas, taip pat – laikas ir derinimas su kitais produktais,“ – sako kūno rengybos specialistas Mindaugas, pastaruosius keletą metų skyręs gilinimuisi į tinkamos mitybos modelius.
6 mitas: ANTSVORIO ATSIKRATYMAS PRIKLAUSO TIK NUO VALIOS PASTANGŲ
Kiek kartų esate girdėję sakant apie nutukusį žmogų, kad tai – tik apsileidimas ir valios neturėjimas?
„Iš savo darbinės patirties ir klientų istorijų galiu tvirtai pasakyti: daugeliui antsvorio problemų turinčių žmonių užtenka valios ir mažiau valgyti, ir daugiau sportuoti – bet, deja, ne visada ir ne viskas remiasi į šiuos du faktorius,“ – tvirtina Mindaugas.
Įtakos gali turėti tiek genetika, tiek įvairiausi sveikatos sutrikimai. Tad svarbiausia – žinoti, ką, kaip, su kuo ir kada derėtų valgyti bei gerti, kaip ir kada ilsėtis bei sportuoti, pagaliau, kaip suvaldyti stresą, kad galėtume tinkamai optimizuoti hormonus, padedančius deginti riebalus.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai