Daugeliui iš mūsų bent kartą per metus tenka susidurti su būsena, kai ima stigti jėgų, subjursta nuotaika, sumažėja darbingumas. Dažniausiai taip nutinka rudenį ir pavasarį – šaltis ir pilkas dangus erzina, o viena į kitą panašios dienos varo žodžiais neapsakomą nuobodulį. Blogą nuotaiką mes linkstame taisyti įsisukę į šaldytuvą. Viena vertus, tai gali būti gana nebloga išeitis – juk maistas daro įtaką ne tik mūsų svoriui ir organizmo būklei apskritai, bet ir nuotaikai. Kita vertus – jeigu pasirinksite netinkamus „antidepresantus“, rūpesčių ir problemų prisidės dar daugiau. Todėl reikia žinoti, ką valgyti, kad pasikrautumėte energijos ir geros nuotaikos.
Geros nuotaikos „draugai“
Žuvis. Riebi žuvis (sardinės, silkės, skumbrės, lašišos, menkės) turi daug omega-3 riebiųjų rūgščių. Tai – viena geriausių priemonių nuo blogos nuotaikos. Vis dėlto reikėtų pabrėžti, kad geriau rinktis silpnai sūdytą žuvį – joje polinesočiųjų riebalų rūgščių yra daugiau. O štai aminorūgšties triptofano (iš kurio ir sintetinamas „laimės hormonas“ serotoninas) išlieka bet kokiu būdu paruoštoje žuvyje. Štai dėl šios priežasties žuvies patiekalų visada turėtų būti ant jūsų stalo.
Be viso to, riebi žuvis turi labai daug vitamino B6, gerinančio nuotaiką ir stiprinančio mūsų organizmo imuninę sistemą. Per savaitę žuvies rekomenduojama valgyti bent 3-4 kartus (po 100-150 g vienam kartui, arba jeigu kasdien – po 50-70 g).
Ryškių spalvų vaisiai ir daržovės. Ryškiaspalviai vaisiai ir daržovės – tai burokėliai, baklažanai, morkos, paprikos, persimonai, mandarinai, apelsinai ir kt. Sąrašą būtų galima tęsti ir toliau. Visi šie produktai padeda kovoti su bloga nuotaika. Seniai pastebėta, kad ryškių spalvų vaisiai ir daržovės „pakrauna“ pozityvia energija ir nuveja šalin nuobodulį bei apatiją.
Tačiau priežasčių, kodėl būtent taip veikia šie produktai, yra ir daugiau. Sodrių spalvų vaisiai ir daržovės turi bioflavonoidų, gerinančių smegenų kraujotaką. Tai reiškia, kad smegenys geriau aprūpinamos deguonimi, jūs jaučiatės daug geriau, todėl pasitaiso ir nuotaika.
Vištienos sultinys. Tikėsite ar ne, bet vištienos sultinys puikiai padeda nusiraminti. Patiriant nelabai didelį stresą, tai gali tapti išties puikiu antidepresantu. Vištiena – tai baltymų ir triptofano šaltinis. O patekęs į organizmą triptofanas perdirbamas į serotoniną – „laimės hormoną“, kuris atsakingas už gerą mūsų nuotaiką.
Jūros kopūstai. Šis produktas – puikus B grupės vitaminų šaltinis. Šie vitaminai reguliuoja antinksčių veiklą – tuo pačiu ir hormono adrenalino gamybą. Jeigu pastarojo trūksta, ima kankinti lėtinis nuovargis ir bloga nuotaika.
Geriausia pirkti ne kokius nors jūros kopūstų konservus (į juos dedama žalingų priedų), o šviežias salotas. Patys pagardinkite jas prieskoniais, pagerinkite pagal savo skonį (pridėkite morkų, grybų, sezamo seklų ir t.t.).
Bananai. Be serotonino, bananai pasižymi ir vitamino B6 gausa. O šis vitaminas, kaip jau buvo minėta, padeda pagerinti nuotaiką. Be viso to, bananai turi ir alkaloido harmano, galinčio sukelti euforiją. Šiuos vaisius labai naudinga valgyti tiems, kam trūksta jėgų, kovojantiems su lėtiniu nuovargiu ir depresija.
Riešutai. Kaip ir riebi žuvis, riešutai – puikus omega-3 riebiųjų rūgščių šaltinis, padedantis užtikrinti gerą smegenų ląstelių veiklą ir kovoti su depresijos simptomais. Taip pat riešutuose yra triptofano ir nuotaiką gerinančio vitamino B6, bei seleno, atsakingo už puikią nuotaiką.
Vertėtų žinoti, kad seleno lygis kraujyje senstant mažėja (sulaukus 60 metų – 7 %, sulaukus 75 metų – net 25 %). Dėl šios priežasties gydytojai rekomenduoja vyresniems žmonėms valgyti daugiau riešutų (per dieną reikėtų suvartoti iki 30 g šio produkto).
Kartusis šokoladas. Kakavos pupelėse, iš kurių ir gaminamas šis skanėstas, yra medžiagos, vadinamos feniletilaminu – pastarasis padeda sintetinti endorfinus („laimės hormonus“, kurie intensyviai gaminasi įsimylėjusių žmonių organizme. O įsimylėjėliai paprastai būna laimingi kaip vaikai). Taip pat kakavos pupelėse nemažai su stresu padedančio kovoti magnio. Vis dėlto reikia pabrėžti, kad visomis šiomis išvardintomis savybėmis pasižymi tik tamsus šokoladas su kuo daugiau kakavos. Pieniškas šokoladas turi daugiau kalorijų ir organizmui naudos duoda mažai.
Sūris. Šis produktas – dar vienas puikus nuotaiką gerinančių medžiagų (tiramino, triptamino ir feniletilamino) šaltinis. Tinka bet kokios rūšies sūris.
Kiaušiniai. Su šiuo produktu gausite vitaminų A, E, D, taip pat – triptofano, iš kurio sintetinamas serotoninas, ir B grupės vitaminų, kurių trūkumas ženkliai pablogina nuotaiką ir gali privesti prie depresijos. Naudinga bus ir kiaušinienė, ir omletas. Dar vienas privalumas – pusryčiams suvalgyti kiaušiniai padės kontroliuoti alkį visą dieną.
Avižinė ir grikių košė. Kaip ir vištiena, avižos ir grikiai pasižymi triptofano gausa. Jį organizmas perdirbą į „laimės hormoną“ serotoniną. Taip pat šis produktas turi daug lėtai įsisavinamų angliavandenių, normalizuojančių cukraus lygį kraujyje, padedančių kontroliuoti apetitą ir taip išvengti persivalgymo.
Geros nuotaikos priešai
Alkoholiniai ir energiniai gėrimai. Alkoholis ir kofeinas, kurio gausu energiniuose gėrimuose (pavyzdžiui, koloje), pagerina nuotaiką labai neilgam. Kas blogiausia – jie apkrauna antinksčius ir padidina cukraus lygį kraujyje.
Piktnaudžiavimas kavai ir arbata. Nesaikingas šių gėrimų vartojimas priveda prie nemigos ir dažnos nuotaikų kaitos.
Saldumynai. Bet kokie saldumynai ir saldūs gėrimai skatina staigų cukraus lygio padidėjimą kraujyje ir lėtinio nuovargio sindromo atsiradimą.
Liesi produktai. Riebalai yra reikalingi žmogaus organizmui (žinoma, saikingais kiekiais). Nuolat vartojant tik liesus produktus viskas gali baigtis depresija.
Cigaretės. Kaip ir alkoholis ar stipri kava, gali privesti prie normaliam organizmo funkcionavimui būtinų vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumo. Na, o trūkstant jų, bloga nuotaika – garantuota.
60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą
Kitas faktas
Komentarai