Daugelis esame girdėję rekomendaciją per dieną išgerti apie 2 litrus vandens. Tačiau kai kurie žmonės gerokai nustemba sužinoję, kad rekomendacijos skiriasi priklausomai nuo įvairių faktorių.
Visų pirma, reikėtų turėti omenyje, kad vandens gauname ne tik gerdami vandenį, bet ir iš kitų gėrimų bei maisto. Be to, bendras per parą suvartojamo vandens kiekis priklauso nuo sveikatos būklės, kūno svorio, vartojamų vaistų, fizinio aktyvumo lygio, aplinkos temperatūros ir kt.
Deja, nemažai žmonių, ypač vyresnio amžiaus, geria nepakankamai skysčių. Taigi, kiek vandens per dieną turėtumėte išgerti, kad išsaugotumėte puikią sveikatą ir gerai jaustumėtės?
Sveikiems vyrams per dieną vidutiniškai reikėtų gauti apie 3,7 l skysčių, o moterims – 2,7 l. Tai gali reikšti, kad per dieną visiškai užteks išgerti 4–6 stiklines vandens, priklausomai nuo to, kiek kitų skysčių (arbatos, vaisių sulčių, pačių vaisių ir daržovių ir kt.) vartojote.
Vanduo padeda tinkamai veikti visoms organizmo sistemoms. Vanduo atlieka daug svarbių funkcijų, kaip, pavyzdžiui:
Norint apskaičiuoti, kiek vandens reikia išgerti per dieną, galima naudoti šią formulę:
Šis metodas padės nustatyti apytikslį reikiamą vandens kiekį, kurį turėtumėte suvartoti per dieną, kad palaikytumėte organizmo hidrataciją.
Pavyzdžiai:
Tačiau reikėtų suprasti, kad nėra vieno universalaus bei visiems tinkamo atsakymo, kiek vandens per dieną reikėtų išgerti, nes rekomendacijos, priklauso nuo įvairių individualių faktorių, o ne tik nuo lyties ir kūno svorio.
Kai kuriais atvejais vandens poreikis dar labiau išauga:
Vanduo toli graži nėra vienintelis tinkamas gėrimas ir alternatyva. Kasdienius skysčių poreikius padeda patekinti visi gėrimai, tačiau jais nereikėtų piktnaudžiauti dėl kitų priežasčių.
Pavyzdžiui, gėrimai su kofeinu labiau skatina skysčių netekimą. O dėl per didelio kasdien gaunamo kofeino kiekio galite tapti nervingesni, vakarais bus sunku užmigti. Tiesa, mitas, kad jie lemia dehidrataciją - organizmui pavojingą būklę, kuomet netenkama itin daug skysčių ir elektrolitų.
Saldūs gėrimai yra kaloringi, todėl jų vartojant gausiau gali pradėti augti svoris, vystytis cukrinis diabetas. Be to, juose yra daug paprastųjų angliavandenių – ypač gliukozės ir fruktozės (cukraus), lemiančių greitą cukraus kraujyje šuolį ir tokį patį staigų kritimą. Šis cukraus kritimas siejamas su silpnumu, mieguistumu, nervingumu, alkio jausmu.
Svarbu pabrėžti ir tai, kad didžiosios dalies vaisvandenių, limonadų, saldintų gazuotų gėrimų, sulčių, energetinių gėrimų pH yra rūgštinis, o tai itin žalinga dantims (ypač jei gėrimai gėriami po truputį ir visą dieną „skalaudami“ dantis po truputį tirpdo jų emalį).
Tad geriausias pasirinkimas kasdien – paprasčiausias vanduo iš čiaupo ar šaltinio vanduo.
Jeigu nesinori gerti, vandens poreikį galima patenkinti valgant daug vandens turinčius vaisius, uogas ir daržoves.
Vaisiai ir uogos, turintys daugiausia vandens:
Daržovės, turinčios daugiausia vandens:
Norėdami išvengti skysčių netekimo – dehidratacijos, vandenį ir kitus gėrimus gurkšnokite visą dieną. Atsigerkite vandens ne tik kiekvieno valgymo ir užkandžiavimo metu, vartodami vaistus, bet ir šalia (pavyzdžiui, ant darbo stalo) nuolat laikykite gertuvę su vandeniu. Organizmas geriausiai įsisavina mažais kiekiais vartojamą vandenį.
Sutrikus sveikatai, itin intensyviai sportuojant ar varginant labai aukštai oro temperatūrai, į pagalbą pasitelkite ne tik vandenį, bet ir elektrolitų tirpalus.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai