Magnis – vienas svarbiausių mikroelementų, padedantis išsaugoti tvirtus, stiprius kaulus, užtikrinantis stabilų širdies ritmą ir normalų kraujospūdį. Jis taip pat kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje, prisideda prie baltymų ir DNR sintezės.
Vartojant maisto produktų, kurių sudėtyje yra magnio ir kitų mineralų, galima išvengti padidėjusio kraujospūdžio ir geriau kontroliuoti prehipertenziją (būklę, kai kraujospūdis jau viršija normą, tačiau vis dar neperkopia nustatytų arterinės hipertenzijos ribų).
Kitose šalyse magnio injekcijos skiriamos gydant sunkius astmos priepuolius arba preeklampsiją nėštumo metu. Magnis taip pat yra pagrindinė laisvinamųjų ir antacidinių – opaligei ir vidurių pūtimui gydyti skirtų vaistų sudėtinė dalis.
Mūsų organizmas pats magnio nepasigamina, todėl visą reikiamą jo kiekį turime gauti su maistu arba papildais.
Magnis yra labai svarbus žmogaus organizmui ir atlieka daugybę funkcijų:
Į RPN įskaičiuojamas magnis, kurį gauname tiek su maistu, tiek ir su vartojamais maisto papildais.
Magnio RPN vaikams:
Magnio RPN moterims:
Magnio RPN nėščiosioms:
Magnio RPN moterims žindymo laikotarpiu:
Magnio RPN vyrams:
Dauguma žmonių gauna pakankamai magnio su maistu ir jiems nereikia vartoti papildų, nes per didelis šio mineralo kiekis taip pat gali būti toksiškas. Turėkite omenyje, kad su maistu saugu gauti net ir didelius magnio kiekius.
Jei vartojate magnio papildus, rekomenduojama, kad magnio kiekis juose neviršytų šių kiekių:
Jei norite papildyti organizmo magnio atsargas, įsidėmėkite, kokie produktai turi daugiausia šio mikroelemento:
Rafinuojant ir apdorojant maistą dalis magnio gali būti prarandama.
Šaltinių teigimu, daugelis žmonių valgo nepakankamai maisto produktų, kurių sudėtyje yra magnio. Suaugusiems žmonėms, kurie gauna mažiau nei rekomenduojama magnio dažniausiai uždegimo rodikliai (žymenys) yra aukštesni. Pastarieji siejami su širdies ligomis, diabetu, tam tikromis vėžio formomis. Trūkstant magnio, didėja tikimybė susirgti osteoporoze.
Jei ilgesnį laiką organizmas negauna magnio, vystosi jo deficitas. Magnio trūkumo iš karto nepajusite: organizmas visais būdais bando išsaugoti šio mikroelemento kiekį.
Magnio trūkumo požymiai:
Organizmui įsisavinti magnį gali trukdyti kai kurios ligos ir vartojami vaistai. Į rizikos grupę patenka:
Įtariant trūkumą atliekamas magnio serume tyrimas. Tyrimą rekomenduojama atlikti, kai nustatoma žema kalio ir / ar kalcio koncentracija kraujyje, taip pat žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, prastai maitinantis, jei raumenis dažnai sutraukia mėšlungis. Tyrimas kainuoja 5 – 6 eurus. Prieš jį 12 val. reikia nevalgyti, o 2–3 d. prieš tyrimą nevartoti papildų su magniu ir vitaminu D.
Magnio papildai gali sąveikauti su tam tikrais vaistais – diuretikais, antibiotikais, širdies ligoms gydyti skirtais vaistais ir kt. Tad žmonės, sergantys diabetu, žarnyno, širdies ar inkstų ligomis, magnio neturėtų vartoti nepasitarę su sveikatos priežiūros specialistais.
Svarbu žinoti, kad magnio perdozuojama retai, nes su maistu yra saugu gauti didelius magnio kiekius, įprastai perdozavimas pasireiškia neatsargiai, nesilaikant rekomendacijų vartojant maisto papildus.
Magnio perdozavimo požymiai – pykinimas, viduriavimas, žemas kraujospūdis, raumenų silpnumas ir nuovargis.
Labai didelės magnio dozės gali kelti pavojų gyvybei.
Vidutiniškai per savo gyvenimą žmogus atsako į 45228 telefono skambučius
Kitas faktas
Komentarai