Kalis – visiems organizmo audiniams būtinas mineralas. Jis dėl gebėjimo aktyvinti įvairias ląstelių ir nervų funkcijas priskiriamas elektrolitams. Pagrindinis kalio vaidmuo – palaikyti normalų skysčių kiekį ląstelėse, o, pavyzdžiui, natris palaiko skysčių kiekį už ląstelių ribų.
Kalis taip pat atsakingas už raumenų susitrakimus, jis padeda palaikyti normalų kraujospūdį. Jis užtikrina ir normalų širdies rimtą, virškinimą, pH balansą.
Rekomenduojama kalio paros norma skiriasi, priklausomai nuo amžiaus ir lyties:
Kalio suvartojimo poreikis padidėja intensyviai sportuojant, gausiai prakaituojant, viduriuojant ar vemiant, vartojant kai kuriuos diuretikus, sergant tam tikromis ligomis, laikantantis griežtos dietos, badaujant ir kt.
Kalio yra daugelyje maisto produktų. Tai:
Normalų kalio kiekį organizme palaikyti padeda inkstai, pašalinantys jo perteklių su šlapimu. Normali kalio koncentracija svyruoja tarp 3,5–5 mmol/l, tačiau koncentracijai kraujyje sumažėjus diagnozuojama hipokalemija.
Dažniausiai hipokalemija pasireiškia ligoninėse gydomiems pacientams, vartojantiems vaistus, dėl kurių organizmas išskiria per daug kalio. Taip pat kalio stygius būdingas žmonėms, sergantiems uždegiminėmis žarnyno ligomis (Krono liga, opiniu kolitu), kurios gali trukdyti pasisavinti maisto medžiagas ir sukelti viduriavimą.
Kalio organizme trūksta dėl šių priežasčių:
Organizme laikinai sumažėjus kalio, galite nepajusti jokių simptomų. Pavyzdžiui, jei po intensyvios treniruotės gausiai prakaitavote, kalio kiekis gali normalizuotis pavalgius arba išgėrus elektrolitų gėrimą.
Tačiau jei kalio stokoja ilgiau, gali pasireikšti šie simptomai:
Kalio trūkumą organizme dažniausiai diagnozuoti padeda kraujo tyrimas. Papildomi tyrimai – širdies elektrokardiograma ir kraujo dujų tyrimas, matuojantis pagrindinius parametrus, susijusius su kraujo pH, anglies dioksido ir deguonies kiekiu.
Nustačius, kad kalio kiekis organizme yra per mažas, dažniausiai skiriama maisto papildų. Papildai veiksmingi, jei nesergate inkstų liga. Tačiau dalis papildų gali būti žalingi žarnynui, tad geriausia vartoti vašku dengtas tabletes, užkertančias kelią virškinimo problemoms.
Sunkiai hipokalemijai gydyti gali prireikti intraveninio gydymo (lašelinių lašinimo), ypač jei sutrikęs širdies ritmas.
Per didelis kalio kiekis organizme sukelia hiperkalemiją.
Sveikų žmonių inkstai geba efektyviai pašalinti kalio perteklių, daugiausia su šlapimu. Tačiau tam tikros sveikatos problemos gali nulemti hiperkalemiją.
Kalio perdozavimą lemiantys veiksniai:
Kalio perteklių organizme parodo širdies ritmo sutrikimai ir kiti simptomai:
Jeigu atvejis lengvas, skiriama vaistų, padidinančių kalio išsiskyrimą. Kiti galimi metodai – diuretikai arba klizmos.
Jei hiperkalemija yra sunki, prireiks sudėtingesnio gydymo. Pašalinti kalį galima atliekant inkstų dializes. Šis gydymo metodas tinkamas esant inkstų nepakankamumui.
Jei inkstai sveiki, gydytojas gali rekomenduoti vartoti insulino arba gliukozės, padedančių pernešti kalį iš kraujo į ląsteles, iš kurių jis lengviau pašalinamas.
Siekiant nustatyti kalio kiekį organizme, atliekamas kalio kiekio tyrimas. Kraujo mėginys imamas iš venos. Tai greitas ir neskausmingas tyrimas, padedantis tiksliai nustatyti šio mineralo kiekį kraujyje.
Specialiai ruoštis šiam tyrimui nereikia, jis nėra brangus: vidutiniškai kainuoja 5–15 Eur.
Komentarai