Kodėl dietos nepadeda sulieknėti?

Kodėl dietos nepadeda sulieknėti?

Pasak neuro mokslų daktarės Darya Rose, dauguma žmonių supranta sveikos mitybos reikšmę, bet norėdami pasiekti trokštamą kūno svorį, dažnai ieško kito kelio. Jų argumentai skamba maždaug taip „o taip, sveika mityba yra šaunu, bet aš tiesiog noriu numesti papildomus kilogramus taip greitai, kaip tai yra įmanoma. Aš tiesiog lakysiuosi šios dietos plano ________________ (įrašykite bet kokios dietos pavadinimą), tol kol pasieksiu reikiamą svorį, o tada pradėsiu sveikai maitintis“.

Ir tai skamba kaip puikus planas. Greitai numetate viršsvorį, tuomet kai jau esate patenkinti, pakeičiate maitinimosi įpročius. Vienintelė problema – tai neveikia.Žmonėms, kurie nori atsikratyti nereikalingų kilogramų, vienas sunkiausių dalykų yra suprasti, jog jokios dietos nėra raktas į sėkmę. Nebent pasiekiamas trumpalaikis efektas. Bet to, dietos jus pakeičia tiek fiziškai, tiek psichologiškai, ir ne į gerą, teigia Dr. Darya Rose.

Ilgalaikis dietų laikymasis padaro daugiau žalos, nei suteikia naudos. Paprastai dietų efektas yra priešingas, nei tikimasi. Iš pradžių viršsvorio atsikratoma, bet vėliau dieta paskatina svorio priaugti. Laikydamiesi dietos, Jūs tiesiog švaistote laiką ir energiją, darote viską, kad sunkiau pasiektumėte savo tikslą. Dr. Darya Rose išskiria septynias priežastis, kodėl laikantis dietos sunkiau atsikratyti nereikalingų kilogramų.

1. Dietos „moko“ Jūsų smegenis ignoruoti kūną

Bet kuri populiari dieta yra valgymo ribojimas, dažnai paprastas ir prastas. Tam, kad apriboję maistą numestumėte svorio, Jums reikia išmokti ignoruoti alkio ir troškimo pojūčius. Dietos besilaikantieji, kartu praranda ir sotumo pojūtį, todėl vėliau yra linkę persivalgyti. Sutrikus alkio ir sotumo pojūčiui, svorio subalansuoti nebepavyksta.

2. Jūs imate labiau pasikliauti išoriniais signalais spręsdami kada ir kiek valgyti

Be vidinių kūno signalų (alkio signalų, sotumo signalų), kurie formuoja valgymo įpročius, dietos besilaikantieji pasikliauja išimtinai išoriniais signalais spręsdami kada, ką ir kiek valgyti. Kol sėkmingai laikotės dietos taisyklių ir plano, nekyla didesnių sunkumų. Bet kai nustojate laikytis plano (o taip nutinka neišvengiamai), Jus ima valdyti šimtai išorės signalų, dėl kurių valgote daug ir dažnai ne patį sveikiausią maistą.

Pastaraisiais metais gerokai išsipūtė maisto porcijų dydis, mes nuolat gauname užuominų, jog privalome valgyti vis daugiau ir daugiau. Išoriniais signalais pradedama remtis todėl, kad po dietų vidinių signalų nebelieka. Žmonėms, kurie nesilaikė dietų, išoriniai dirgikliai (maisto vaizdas, reklaminiai maisto klipai) nėra tokie svarbūs, todėl jie nebūna linkę persivalgyti.

3. Dieta sekina Jūsų valią

Jeigu bandote numesti svorio, kaskart bandote priešintis išoriniams signalams, o kiekvienas toks atsisakymas, sekina Jūsų valią. Prisiminkite, kad valia neturi jungiklio įjungti/išjungti, o jos veikimas panašesnis į raumens. Visiems suprantama, kad pertemptas raumuo nuvargsta, ir visai nesvarbu koks stiprūs buvo pradėjus treniruotę. Valios išsekimo pasekmė ne tik ta, kad sulaužote dietos taisykles, bet taip pat pritrūkstate valios, kai Jums reikia jos kitiems gyvenimo uždaviniams spręsti.

4. Dietos skatina “kas per velnias” (“what-the-hell”) efektą

Kai tik atleidžiate valios vadžias bent dienai, iš karto pajuntate nesuvaldomą troškimą įvairaus, kaloringo ir nesveiko maisto (pvz., sausainių, bulvių traškučių ir pan.). Tuomet žadate sau, kad dietos laikysitės nuo rytdienos. Tie persivalgymo priepuoliai gali visai „nubraukti“ apriboto valgymo dienomis pasiektą efektą (prarastus kelis kilogramus). Galiausiai persivalgymo priepuoliai tampa įpročiu.

5. Dietos skatina kai kurių maisto produktų ar medžiagų atsisakymą

21 amžiuje greta dietos planų retai rasite rekomendaciją valgyti mažiau. Dauguma svorio metimo planų pabrėžia ir propaguoja tam tikrų maisto produktų – angliavandenių, glitimo, riebalų ir t.t. ribojimą ar atsisakymą. „Dietininkai“ mėgsta maistą suskirstyti į „gerąjį“ ir „blogąjį“, bet užmiršta, kad bet kurio per daug yra problema.

6. Greitas svorio praradimas lėtina medžiagų apykaitą.

Po dietos labai sunku prarasti riebalų masę neprarandant raumenų masės. O tolesnis persivalgymas, kurį patiria dietos besilaikiusieji, skatina greitai priaugti daugiau riebalų, nei raumenų masės. Taigi dieta turi priešingą efektą (norite netekti riebalų, o jų priaugate). Tuo tarpu lėtas, bet nuolatinis svorio mažėjimas (maitinantis sveikai) medžiagų apykaitos gerėjimą skatina, taigi, tuomet „dirbate kartu su kūnu, o ne prieš jį“.

7. Dietos Jus atitraukia nuo to, kas iš tiesų veikia

Dietos poveikis trumpalaikis, nes jokia dieta nesukuria sveiko gyvenimo įpročių. Jūs švaistote laiką ir energiją, kurią galėtumėte panaudoti tiems veiksmams, kurie tikrai Jums padėtų pasiekti tikslų (subalansuoti kūno svorį). Pradėti reikėtų nuo pastangų sutelkimo į 2-3 svarbių įgūdžių formavimą, kol pastarieji taptų automatiški. Jei norite subalansuoti kūno svorį, būtini veiksmingi ir sveiki įpročiai (pvz., pusryčiauti, rinktis maistingus užkandžius, neprisišlamšti prieš miegą), susiformavus pastaruosius, nebereikėtų rūpintis pavieniais piknaudžiavimais. Jei Jūs nustojate laikytis dietos, Jūs laimite.

Ar vis dar laikotės dietų?

Jei norite sužinoti kaip sėkmingai sulieknėti be dietų, įveikti emocinį valgymą kviečiame į seminarų grupę moterims.

Daugiau informacijos rasite čia:
http://www.psichologiniskonsultavimas.lt/grupe-moterims-norincioms-subalansuoti-kuno-svori

Komentarai (1)

Saule 2014-10-29 06:29
Labai geras straipsnis, kiekvienas sakinys teisingas...

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas