Vitaminas E – riebaluose tirpus vitaminas, kurio aktyviausia forma yra (alfa-)tokoferolis.
Tai vienas pagrindinių antioksidantų, svarbus geram regėjimui, kraujotakai, odai, smegenims, įvairių ligų prevencijai. Antioksidantai apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų, susidarančių rūkant, veikiant jonizuojančiajai spinduliuotei ir kitiems neigiamiems veiksniams. Laisvieji radikalai gali sukelti širdies ligas, vėžį, kitus susirgimus. Trūkstant vitamino E, gali išsivystyti periferinės nervų sistemos liga (neuropatija) bei retinopatija – akies tinklainės pažeidimas. Ką svarbu žinoti apie tokoferolį?
Vitiminas E atliekia daug svarbių funkcijų:
Rekomenduojama vitamino E paros norma, skiraisi, priklausomai nuo amžiaus ir kitų aplinkybių:
Daugiausia tokoferolio aptinkama augaliniuose aliejuose, riešutuose, sėklose, vaisiuose ir daržovėse, t. y.
Vitamino E yra įvairiuose maisto produktuose ir papilduose, tad jo trūkumas pasireiškia retai.
Vitamino E trūkumas gali išsivystyti žmonėms, kurių virškinimas yra sutrikęs arba organizmas netinkamai pasisavina riebalus (pavyzdžiui, sergant pankreatitu, cistine fibroze ar celiakija). Taip pat šio vitamino gali trūkti neišnešiotiems naujagimiams.
Vitamino E trūkumas dažniausiai pasireiškia šiais simptomais:
Apie maisto produktuose esantį vitamino E toksišką poveikį duomenų nėra. Daugelis žmonių, vartojančių vitamino E papildus arba multivitaminus, su jais gauna 400–1000 TV.
Vartojant didesnes nei 1000 mg vitamino E dozes, o kartu – ir kraują skystinančius vaistus, didėja intensyvaus kraujavimo rizika. Būtent dėl to ir nustatyta 1000 mg (1465 TV) vitamino E riba per parą.
Ekspertų nuomone, per burną vartojamas ar ant odos tepamas vitaminas E dažniausiai yra saugus. Tačiau vartojant vitamino E papildus kartais galima sulaukti šių šalutinių poveikių:
Daugelis žmonių pakankamai vitamino E gauna iš maisto produktų, ypač jei mityba yra subalansuota, todėl gydytojai retai kada rekomenduoja vartoti papildus. Tiesa, kaip minėta, būtent šis vitaminas gali neleisti progresuoti Alzheimerio ir kitoms ligoms, tad jo gali būti skiriama prevencijai.
Vitamino E tyrimą rekomenduojama atlikti jaučiant ilgalaikį nuovargį, suprastėjus odos būklei, pasireiškus nervų ar imuninės sistemos sutrikimams, ilgesnį laiką negalint pastoti. Tyrimas taip pat naudingas kepenų, kasos ar tulžies pūslės ligomis, sutrikdančiomis riebalų įsisavinimą, sergantiems žmonėms, organizmą nualinus dietomis arba vartojant mažai riebalų.
Vitamino E kiekis organizme nustatomas iš veninio kraujo serumo. Prieš tyrimą rekomenduojama bent 12 val. nevalgyti, o likus kelioms dienoms iki tyrimo patariama nevartoti maisto papildų, kurių sudėtyje yra šio vitamino.
Jei be perstojo rėktum 8 metus, 7 mėnesius ir 6 dienas, tai pagamintum pakankamai energijos užvirinti vandenį vienam kavos puodeliui
Kitas faktas
Komentarai